Connect with Us

Shkencëtarët gjejnë “sekretin”e jetëgjatësisë, zbulohet mënyra që do t’i bëjë njerëzit të jetojnë me gjatë

Kuriozitete

Shkencëtarët gjejnë “sekretin”e jetëgjatësisë, zbulohet mënyra që do t’i bëjë njerëzit të jetojnë me gjatë

Publikuar

-

Pas disa zbulimeve të bëra së fundmi, së shpejti pritet të dalë në “treg” pilula e jetëgjatësisë.

Kërkuesit nga Universiteti East Anglia kanë bërë eksperimente tek disa lloje krimbash dhe kanë arritur që të zgjasin ciklin e jetës së tyre me dyfishin e normales.Duke “çaktivizuar” disa gjene që besohet të jenë përgjegjëse për “degradimin” e trupit me kalimin e viteve, shkencëtarët arritën që t’i bënin krimbat e eksperimentit të jetonin dy herë më shumë se zakonisht.

Këta krimba jetëgjatë më pas sollën në jetë të vegjlit e tyre që rezultuan të ishin të shëndetshëm dhe më pjellorë.

Kjo, sipas studimit, sygjeron se këto ndryshime gjenetike me kalimin e kohës mund t’ju kalohen dhe pasardhësve në mënyrë natyrale.

Nëse kjo mënyrë aplikohet tek trupat njerëzorë, atëherë shkencëtarët do mund të sjellin një “kurë” që do të parandalojë plakjen.

Në rastin e krimbave, gjeni që u “çaktivizua” quhet DAF-2.

Skuadra e Dr. Maklakov sygjeron se sekreti i jetëgjatësisë tek njerëzit do të jetë “fikja” e gjeneve të plakjes në kohën e duhur.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: