Connect with Us

Studimi/ Miqësitë mes nënave  përmirësojnë jetën e fëmijëve

Kuriozitete

Studimi/ Miqësitë mes nënave  përmirësojnë jetën e fëmijëve

Publikuar

-

miqesia mes nenave

Janë analizuar  disa të dhëna të 1082 nënave dhe fëmijëve të moshës  deri në dy vjeç. Ideja e kësaj ishte monitorimi i grupeve shoqërore që ndikonin në zhvillimin konjiktiv të fëmijës.

Grupi i studiuesve doli në përfundimin se miqësia mes nënave sjell edhe miqësi shumë të gjata në kohë mes fëmijëve. Sipas tyre, kjo është  mënyra më e mirë për t’i mësuar fëmijës krijimin dhe ndërtimin e mikrosistemeve sociale.

Studimi nga ana tjetër ka vënë theksin edhe tek miqësia mes nënave jashtë rrethit familjar. Sipas studiuesve këto lloje miqësish ndihmojnë që fëmija të krijojë një lloj sigurie sociale, e cila do të reflektohet edhe në nivele afatgjata gjatë jetës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: