Connect with Us

Nga 20 deri në 40-vjeç/ Si ishim dhe si do të jemi

Life Style

Nga 20 deri në 40-vjeç/ Si ishim dhe si do të jemi

Publikuar

-

ndryshimet qe vijne me moshen

Nga 20 në 30 vjeç

Kjo është periudha kohore kur shumica e njerëzve ndihen të rinj, plot energji dhe rrallë mendojnë për plakjen. Por edhe në këtë moshë ndodhin ndryshime të vogla. Dhe nëse nuk mendoni për këto ndryshime deri në moshën 20 apo 25 vjeç, mund të habiteni nga ajo që ju ndodh kur të jeni 30 vjeç. Gjatë kësaj periudhe:

kockat tuaja ndalojnë rritjen;

trupi ul prodhimin e kolagjenit;

dalin dhëmbët e pjekurisë.

Natyrisht, trupi i çdo personi është unik. Për shembull, disa njerëzve u dalin dhëmballët e pjekurisë që në moshën 16 vjeç dhe disa të tjerëve nuk u dalin kurrë. Por shumica e proceseve janë të njëjta për të gjithë, prandaj duhet t’i konsideroni këto fakte.

Edhe nëse nuk vuani nga mbipesha në moshën 20 vjeç, kujdesuni për atë që hani. Sepse deri në moshën 30 vjeç, trupi juaj mund të ndryshojë sidomos nëse ju jeni mësuar me Fast Food. Edhe pse nuk keni nevojë për produkte kozmetike me kolagjen në këtë moshë, përpiquni të hani më shumë ushqime që e përmbajnë atë.

Nga 30 në 40 vjeç

Ka disa njerëz që ndonëse janë 30 vjeç, ata ende duken sikur janë 25 vjeç, dhe padyshim që kjo është një gjë e mirë. Megjithatë, ndryshimi brenda trupit bëhet më i shpejtë, dhe nëse nuk bëni asgjë, këto ndryshime mund të bëhen mjaft të dukshme së shpejti. Ndryshimet në këtë moshë mund të përfshijnë:

përkeqësimi i tonit të muskujve;

një rënie në sasinë e indeve të muskujve, pasi ai zëvendësohet me yndyrë;

një rënie në sasinë e kolagjenit dhe elastinës.

Nëse keni qenë gjithmonë në formë të mirë fizike pa bërë asnjë ushtrim, tashmë është momenti që të mësoheni me aktivitete fizike. Nëse nuk bëni ndonjë ushtrim, masa muskulore mund të fillojë të duket keq. Është shumë e rëndësishme që të kujdeseni për lëkurën tuaj dhe të shmangni daljen në diell.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: