Connect with Us

Ngjitet më keq se gripi/ Vajza qendrojini larg shoqeve shtatzënë

Kuriozitete

Ngjitet më keq se gripi/ Vajza qendrojini larg shoqeve shtatzënë

Publikuar

-

shtatzenia ngjitese

Është fakt që shtatzënia është “ngjitëse” dhe mikeshat priren të planifikojnë një pritje të ëmbël afër njëra-tjetrës.  “Ky fenomen” është shpjeguar së fundmi me një studim publikuar në revistën The American Sociological Association. Hulumtimi zgjati 10 vite (1990 -2000) dhe studiuesit analizuan të dhënat e 1,720 grave. Gjatë kësaj periudhe, gratë që kishin lidhje me njëra-tjetren kishin mbetur shtatzënë në periudha të afërta kohore dhe kjo shpjegohet me faktin se njerëzit priren të veprojnë sipas mjedisit ku ndodhen dhe ndërveprimet ndër-personale ndikojnë në vendimet që njerëzit marrin.

Kjo do të thotë se duke parë një mikeshë shtatzënë ngjall ndjenja pozitive brenda një gruaje dhe në nënvetëdije, ajo fillon të mendojë se një shtatzëni mund të ishte plani i saj i afërt.
Gjithashtu, ka disa faktorë të tjerë të mundshëm që nxisin një grua të ndryshojë drejtimin e qëllimeve të saj drejt një shtatzënie të mundshme.

Duke parë se shoqja e saj është në gjendje të menaxhojë një situatë të tillë , i jep besim një gruaje tjetër për aftësitë e saj si nënë.
Një fakt tjetër interesant është se ky element i ngjitjes nuk ekziston midis vëllezërve dhe motrave. Disa studiues shpjegojnë këtë me faktin se në realitetin e sotëm, miqtë mund të kenë ndikim më të madh sesa vëllezërit apo motrat.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: