Connect with Us

Ngjitet më keq se gripi/ Vajza qendrojini larg shoqeve shtatzënë

Kuriozitete

Ngjitet më keq se gripi/ Vajza qendrojini larg shoqeve shtatzënë

Publikuar

-

shtatzenia ngjitese

Është fakt që shtatzënia është “ngjitëse” dhe mikeshat priren të planifikojnë një pritje të ëmbël afër njëra-tjetrës.  “Ky fenomen” është shpjeguar së fundmi me një studim publikuar në revistën The American Sociological Association. Hulumtimi zgjati 10 vite (1990 -2000) dhe studiuesit analizuan të dhënat e 1,720 grave. Gjatë kësaj periudhe, gratë që kishin lidhje me njëra-tjetren kishin mbetur shtatzënë në periudha të afërta kohore dhe kjo shpjegohet me faktin se njerëzit priren të veprojnë sipas mjedisit ku ndodhen dhe ndërveprimet ndër-personale ndikojnë në vendimet që njerëzit marrin.

Kjo do të thotë se duke parë një mikeshë shtatzënë ngjall ndjenja pozitive brenda një gruaje dhe në nënvetëdije, ajo fillon të mendojë se një shtatzëni mund të ishte plani i saj i afërt.
Gjithashtu, ka disa faktorë të tjerë të mundshëm që nxisin një grua të ndryshojë drejtimin e qëllimeve të saj drejt një shtatzënie të mundshme.

Duke parë se shoqja e saj është në gjendje të menaxhojë një situatë të tillë , i jep besim një gruaje tjetër për aftësitë e saj si nënë.
Një fakt tjetër interesant është se ky element i ngjitjes nuk ekziston midis vëllezërve dhe motrave. Disa studiues shpjegojnë këtë me faktin se në realitetin e sotëm, miqtë mund të kenë ndikim më të madh sesa vëllezërit apo motrat.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza për australianët pas zjarreve/ Zbulohet sistemi antik ujor më i hershëm se piramidat

Publikuar

-

Nga

Një sistem ujor më antik se piramidat  është gjendur nga zjarret në Australi. Kanale të gjera uji të ndërtuara nga australianë autoktonë mijëra vjet më parë për të siguruar ushqim janë zbuluar pasi zjarret dogjën bimët në shtetin Victoria . Peisazhi Kulturor Budj Bim, i përbërë nga kanale dhe diga të ndërtuara nga shkëmbinj vullkanikë, […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE