Connect with Us

Si të shpëtoni njeherë e mirë nga rënia e flokëve

Kuriozitete

Si të shpëtoni njeherë e mirë nga rënia e flokëve

Publikuar

-

floke si te shpetoni nga renia e flokeve

Rënia e flokëve është një problem pas të cilit fshihen shumë shkaqe, të jashme apo të brendshme, lehtësisht të kuptueshme apo jo. Sipas dermatologëve ka dy lloje të rënies së flokëve: e para është një reduktim gradual i volumit të flokëve ! Kjo është më e zakonshme tek gratë e moshuara, por mund të ndodhë edhe tek gratë e reja si një predispozitë gjenetike e ndjeshmërisë së folikulit. Kjo do të thotë që folikulat e  flokëve janë tepër të ndjeshme ndaj niveleve normale të hormoneve mashkullore.

Flokët nuk janë një ind thelbësor, që do të thotë që trupi mund të mbijetojë fizikisht edhe pa to, por kur flokët janë gjysma e bukurisë, përse të mos kujdesemi që të marrim të gjitha vlera ushqyese që flokët të rriten të shëndetshëm e të bukur.

Regjimet e sotme janë shumë të varfra në lëndë ushqyese sipas dermatologëve, pasi femrat duan të kujdesen për format fizike, por harrojnë që mungesat e vitaminave, proteinave e mineraleve ndikojnë drejtëpërdrejtë në pamjen e jashtë. Për shembull, mishi dhe vezët kanë të teta aminoacidet esenciale (proteinat) që ju nevojiten, ndërsa drithërat apo frutat e thata vetëm disa prej tyre.Nëse ju merrni proteinat vetëm nga një burim proteinash, kjo gjë do të reflektohet në shëndetin e pamjen tuaj.

Marrja e  hekurit është çelësi dhe porsa i përket këtij minerali shumë të rëndësishëm duhet të dini që përthithja e hekurit të mjaftueshëm nga burimet me bazë bimore (jo hekuri i hekurt) është më e vështirë në krahasim me  burimet shtazore prsh. nga mishi. E nëse nuk merrni mjaftueshëm hekur nga burimet natyrale dhe ju duhet të merrni suplemente, sigurohuni t’i kombinoni me vitaminë C, pasi  pa të  trupi nuk mund ta absorbojë hekurin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: