Connect with Us

Studimi/ Gratë që bëhen nëna jetojnë më gjatë se gratë e tjera

Fëmija

Studimi/ Gratë që bëhen nëna jetojnë më gjatë se gratë e tjera

Publikuar

-

femija i pare me i zgjuar

Mamatë e dinë se sa e vështirë mund të jetë jeta kur ke 3, 4 ose më shumë fëmijë, por të jesh një nënë, ka gjithashtu edhe anët e saj pozitive. Rezulton se lindja e shumë fëmijëve mund t’ju japë edhe më shumë se kaq. Ekspertët zbuluan se sa më shumë fëmijë ju keni, aq më gjatë jetoni dhe shpjegimet e tyre duken mjaft bindëse:

Në studimin e bërë nga një ekip ekspertësh nga “Simon Fraser University” në Kanada ka treguar se gratë me më shumë fëmijë kanë gjasa të ngadalësojnë procesin e plakjes së qelizave të tyre. Profesori i shkencave të shëndetit, Pablo Nepomnaschy dhe profesoresha Cindy Barha studjoi gratë nga Guatemala dhe rezultat e tyre treguan se kur ke më shumë fëmijë plakesh më shpejt pasi ata “thithin” të gjithë ënergjinë tuaj.

Por studimi i ri tregoi të kundërtën. Profesor Nepomnaschy dhe ekipi i tij ishin të befasuar kur mësuar se gjatë të clët kishin jetuar më gjatë  kishin më shumë fëmijë. Shkencëtarët besojnë se ky fenomen mund të lidhet me rritjen dramatike të estrogjenit, të cilat nënat e shumë fëmijëve përjetojnë. “Estrogjenit funksionon si një antioksidant i fuqishëm që mbron qelizat”, thotë profesori.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fëmija

Prindër mbani vesh/ Këto janë arsyet pse fëmijët nuk ju dëgjojnë

Publikuar

-

Nga

arsyet pse femijet nuk degjojne prinderit

Flisni shumë gjatë Gjatë një bisede me fëmijët duhet të konsideroni edhe moshën e tyre. Fjalët e komplikuara nuk mund të kuptohen prej tyre, ndaj dhe nuk do të arrijnë as të përqendrohen. Nëse ke kohë mendoje para atë që do të thuash dhe do ta kuptosh se sa e lehtë do të jetë që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Studimi/ Nënat “mbytëse” i bëjnë fëmijët më të suksesshëm

Publikuar

-

Nga

nenat kerkuese femije te suksesshem

Sipas një studimi të kryer në vendet e Amerikës Latine duke u marrë me studimin e sjelljes së adoleshentëve është arritur në përfundimin se nënat kërkuese bëjnë që fëmijët e tyre të bëhen më të suksesshëm. Kjo pasi nënat e tilla e mësojnë fëmijën me detyra dhe me afate. Një fëmijë i mësuar kështu që […]

LEXO TE PLOTE

Fëmija

Gjashtë vjeçari i verbër trondit rrjetin/Luan në piano këngën legjendare pa marrë asnjë ditë mësime

Publikuar

-

Nga

6 vjecari qe tronditi rrjetin

Tashmë i njohur edhe si “Mozarti i vogël, ai është duke habitur rrjetet sociale falë aftësisë së tij të jashtëzakonshme për të luajtur në piano Bohemian Rhapsody, me një siguri autoriale  të paimagjinueshme. Avett Ray, sipas së ëmës ka filluar të luajë pa bërë ende një vjeç. Një ditë ai ka shkuar vetë drejt pianos […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: