Connect with Us

Prej kesaj tabuje femrat nuk flasin dhe vuajnë/Ja çfarë ndodh pas lindjes me femrat

Kuriozitete

Prej kesaj tabuje femrat nuk flasin dhe vuajnë/Ja çfarë ndodh pas lindjes me femrat

Publikuar

-

Nuk është vetëm turpi,  moskontrollimi i urinës mund të ketë një ndikim dëmtues në jetën e grave. Ai dyfishon rrezikun e depresionit pas lindjes, raportoi “Journal of Obstetrics and Gynecology” në vitin 2011.

“Ne gratë, pasi lindim, mund të dëmtohemi kështu që mund të vuajmë nga mospërmbajtja e urinës. Nuk kam folur kurrë për këtë, pas fëmijës tim të parë mund të ecja vetëm 2 metra para se të urinoja në pantallona”.

Këto janë fjalët e Dame Sally Davies, mjeke e përgjithshme në Angli, e cila zbuloi se ajo u mbyll në shtëpi për 6 javë, pas lindjes së vajzës së saj të parë.

Dame Sally tha gjithashtu se edhe pas gjithë kësaj kohe gjërat nuk kanë ndryshuar plotësisht: “Nuk jam ende siç do të doja të isha”.

Kjo është një deklaratë e guximshme nga mjekja e një vendi, që lidhet me jetën e miliona femrave në botë dhe këtu në Shqipëri, shumica e të cilave jetojnë në heshtje me turpin e gjendjes së tyre. Ajo solli në vëmendje një nga tabutë e fundit të mjekësisë.

“Është një problem i madh – rreth 7 milionë gra në Britani vuajnë nga mosmbajtja e urinës dhe është një problem i fshehur, sepse janë kaq të turpëruara që të kërkojnë ndihmë”, thotë Jeremy Ockrim, një urolog.

Në fakt, mosmbajtja e urinës “konsiderohet më e turpshme sesa depresioni ose kanceri”, sipas një studimi të vitit 2011, nga Universiteti Mjekësor i Vjenës, në Austri.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Lë punën në bankë për palestrën/ Kjo është modelja që po “fikson” ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Një grua ka rrëfyer së fundmi se si një ndryshim ia pazakontë karriere e bëri të kalonte nga 25 000 dollarë në vit në rreth 200 000. Heidy Espaillat punon tashmë si trajnere personale dhe specialiste nutricioniste, duke postuar ndërkohë fotot e trupit të tonifikuar për 850,000 fansat e saj në Instagram. 30-vjecarja e lindur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Impulsivë dhe konkurrues/ Çfarë pret shenja e Dashit nga një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Nëse jeni duke u takuar apo folur me një Dash atëherë ka disa gjëra që duhet t’i dini rreth kësaj shenje. Ata janë impulsivë dhe konkurrues dhe bëjnë gjithçka për të dalë fitues. Çfarë kërkon Dashi nga një marrëdhënie? Dashi është shenja e parë e horoskopit e cila ka guximin t’i hedhë benzinë zjarrit. Ata […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Njerëz të lumtur, jetë e gjatë/ Vendet me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë

Publikuar

-

Nga

Vendet me kujdesin shëndetësor më të mirë në botë janë Singapori, Japonia, Zvicra, Koreja e Jugut dhe Norvegjia. Shikojmë se çfarë renditet tjetër mirë. Singapori është zbuluar si vendi me kujdesin më të mirë shëndetësor në botë sipas Institutit Legatum , një qendër mendimi në Mbretërinë e Bashkuar që synon të heqë njerëzit nga varfëria.Tani […]

LEXO TE PLOTE