Connect with Us

Benefitet e mjaltit/Ja si mund ta përdorni në çdo rast

Life Style

Benefitet e mjaltit/Ja si mund ta përdorni në çdo rast

Publikuar

-

Studimet laboratorike dhe ato klinike, kanë treguar se mjalti është një ‘’agjent’’ i efektshëm antibakterial i cili mund të ndihmojë në nxitjen e rritjes së indeve të reja dhe trajtimin e plagëve jo të rënda, si ulçera apo djegia.

Mjalti i mirë është konsideruar si një shërues për dhimbjet e fytit dhe kollën.

Disa studime treguan se mjalti mund të jetë më i mirë se “çdo trajtim tjetër” për lehtësimin e kollës. Gjithashtu mjalti ka veti antibakteriale natyrore dhe efektet e tij në shërimin e plagëve janë tepër të larta.

Por përdorimi i mjaltit jo çdo herë ka efekte pozitive. Ekziston rreziku i ‘’botulizmit foshnjor’’ (një sëmundje e rrallë por serioze) nga mjalti. Prandaj, studiuesit këshillojnë prindërit që të mos u japin mjaltë fëmijëve derisa të jenë më shumë se 1 vjeç.

Duke marrë parasysh se mjalti përmban sheqer, ai mund të kontribuojë dhe në prishjen e dhëmbëve, ndaj ju mund të bisedoni me dentistin tuaj ose një profesionist tjetër shëndetësor nëse jeni i shqetësuar për shëndetin e dhëmbëve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nuk arrijnë dot t’i fshehin emocionet/ 4 fakte interesante që nuk i dinit rreth shenjës së Gaforres

Publikuar

-

Nga

Gaforret kanë tendëncën të analizojnë çdo situatë. Gaforret janë shumë kuriozë dhe duan të dinë çdo gjë rreth gjithçkaje. Kur duhet të marrin një vendim të rëndësishëm ata janë në agoni për orë, ditë apo edhe javë të tëra duke peshuar anët negative dhe pozitive të këtij vendimi. I frikësohen shumë refuzimit nga njerëzit që […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Manipulues dhe kokëfortë/ Tiparet më negative për çdo shenjë të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Dashi Demi ka tendencën që ti bëjë gjërat në mënyrë shumë impulsive për shkak se edhe si natyrë është shumë impulsive. Nëse diçka nuk ka të bëjë me idenë e tyre atyre nuk u intereson aspak kjo gjë. Demi Ata janë shumë posesivë, materialist dhe dembelë. Ndonjëherë duhet forcë tu mësosh atyre rregullat pasi janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nuk kursejnë aspak/ 3 faktet që nuk i dinit rreth shenjës së Demit

Publikuar

-

Nga

Një nga tiparet më të mira të Demit është se janë shumë të qetë. Në përgjithësi Demi është një nga shenjat më të qeta të zodiakut. Tokai  ndihmon ata që të qëndrojnë të qetë në situata stresuese. Nuk është  një shenjë dembele Ata punojnë shumë për të qenë në gjendje të jetojnë jetën me luksin […]

LEXO TE PLOTE