Connect with Us

Quizzet në Facebook/Zbulohet rreziku dhe marrja e të dhënave përmes lojrave

Life Style

Quizzet në Facebook/Zbulohet rreziku dhe marrja e të dhënave përmes lojrave

Publikuar

-

Së fundmi një tjetër teknikë është duke u përdorur nëpërmjet disa quizeve që janë duke u bërë masivisht dhe janë përdorur rreth 63.000 herë në një periudhë kohore nga 2016 -2018.

Bëhet fjalë për quizet me tituj, të tillë si “Çfarë tregon ngjyra juaj e syve për ju?” dhe “A të duan njerëzit për inteligjencën tënde apo bukurinë tënde?” Këto kanë fituar akses nëpërmjet sistemit të Facebook , i cili mundëson lidhjet midis aplikacioneve të palëve të treta dhe profileve të Facebook.

Lidhur më këtë fakt Facebook po padit Andrey Gorbachov dhe Gleb Sluchevsky, dy hakera nga Ukraina, të cilët kanë punuar për një kompani të quajtur “Web Sun Group”.

Dokumentet akuzojnë dy burrat për thyerjen e ligjeve të SHBA kundër hakerëve të kompjuterave, si dhe shkelje të kushteve të përdorimit të Facebook.

Kompania Facebook në dokumentet gjatë gjyqit, publikuar nga “The Daily Beast” ka thënë se:

“Në total, të pandehurit dëmtuan rreth 63,000 përdorues të Facebook dhe shkaktuan më shumë se 75,000 dollarë dëm monetar ndaj nesh.”
Eksperti në fushën e sigurisë në Universitetin e Oksfordit, Andrew Dwyer tha për BBC News:

“Në thelb, kjo tregon dështimet e ekosistemit të aplikacioneve , ku nuk ka kontroll se nga çfarë risqesh janë të rrethuar përdoruesit e aplikacionit.”
Facebook thotë se përdoruesve u jepej një informacion i gabuar kur i’u thuhej se do të merrej vetëm një sasi të kufizuar e të dhënave nga profilet e tyre.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Nuk dinë të menaxhojnë paratë/ 5 shenjat e horokopit që e tejkalojnë buxhetin

Publikuar

-

Nga

Peshqit (19 Shkurt – 20 Mars) Peshqit tejkalojnë buxhetin sepse janë shumë të sjellshëm dhe të dhënë. Nëse dikush ka nevojë për ndihmë, veçanërisht financiarisht, Peshqit do t’ua japin atyre. Ata janë lloji i njerëzve që do t’i dhuronin dhjetë dollarët e tyre të fundit dikujt sesa t’i kursenin vetë. Kur kalojnë buxhetin, ata priren […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Karizmatikë dhe shumë energjikë/ 5 shenjat më tërheqëse të horoskopit

Publikuar

-

Nga

1.Dashi (21 Mars – 19 Prill) Ata janë energjikë, kanë një qëndrim jashtëzakonisht pozitiv, janë spontan dhe pëlqejnë të dalin nga zonat e tyre të rehatisë. Ata do të kërkojnë njerëz që nuk i njohin në një festë dhe të fillojnë një bisedë me ta. Pothuajse gjithmonë, Dashi do të zbulojë diçka interesante për personin. […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nga Rihanna tek Lady Gaga/ 4 Dietat që personazhet e famshme mbajnë për të humbur kilet e tepërta

Publikuar

-

Nga

Bella Hadid konsumon mish pule dhe oriz. E rritur nga Yolanda Hadid, Bella mban një mënyrë jetese të shëndetshme me stërvitje të fuqishme, së bashku me një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Ajo i tha Vogue Paris, “Pas seancës [stërvitjes] unë ha diçka me proteina si mish pule dhe oriz integral. Grshtë ideale për […]

LEXO TE PLOTE