Connect with Us

Studimi/ Hani sa  çokollatë të doni, do të jetoni më gjatë dhe më mirë

Life Style

Studimi/ Hani sa  çokollatë të doni, do të jetoni më gjatë dhe më mirë

Publikuar

-

cokollata jetoni me mire dhe me gjate

Vetë mjekët kanë konfirmuar që konsumi i sasive të moderuara të çokollatës, bën që njerëzit të jenë më të lumtur.  Të hash çokollatë fondente sidomos ndihmon edhe në rritjen e jetëgjatësisë, pasi çokollata është shumë e pasur me zink.

Sigurisht që për të pasur efekte pozitive, konsumi duhet të jetë i moderuar.

Çokollata është shumë e pasur edhe me polifenole, substancë e cila ndihmon në shmangien e shkatërrimit të qelizave nga oksidimi. Këto molekula aktivizohen nga zinku që mbron dhe ndihmon qelizat që të shmangin oksidimin.

Një tjetër studim, ka treguar se çokollata ndihmon në evitimin e atakut kardiak tek burrat dhe tek gratë. Për më tepër ajo stimulon edhe çlirimin e endrofinës, ose ndryshe hormoni i lumturisë, ndihmon edhe në mbajtjen në ekuilibër të gjendjes psikologjike./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Ejlyl do të vrasë Kemalin/ Ja çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Defne shfrytëzon djemtë kur mëson për ngjarjen me vajzat e jetimores. Babai i Serkanit vendos të japë ndihmën e tij në jetimore për të shlyer gabimin që bënë djemtë. Vajzat e jetimores mbeten të urita në kolegj. Meral vjedh paratë e shokut të klasës. Ai e akuzon para të gjithëve. Serkan ndihmon Meralin duke dhënë […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

5 sekretet e lumturisë në çift/ Këto janë gjërat që duhet të dini që marrëdhënia juaj të funksionojë

Publikuar

-

Nga

Zhvilloni një pamje realiste ndaj përkushtimit tuaj në marrëdhënie. Të pranoni infatuksionin e romancës që përjetuat së fundi. Të shpresoni që një marrëdhënie e re, më e thellë dhe e pasur do ta zëvendësojë atë. Një marrëdhënie afatgjatë ka ulje dhe ngritje, dhe të presësh që do të jetë gjithçka me diell dhe trëndafilat gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shiti virgjërinë për 1.2 milionë euro/ Biznesmeni gjerman i propozon për martesë

Publikuar

-

Nga

Një vajzë 19 vjeçare e quajtur Ekaterina ka shitur virgjërinë e saj për 1.2 milionë euro. Ajo u kontaktua nga një biznesmen gjerman 58 vjeç i cili kishte ofruar një shumë të tillë dhe përveç kësaj donte të martohej me të. Ekaterina është me origjinë nga Ukraina por jeton në SHBA. Ajo është shprehur më […]

LEXO TE PLOTE