Connect with Us

Ja se sa  orë duhet të flenë fëmijët sipas moshës/ A e zbaton orarin fëmija juaj?

Life Style

Ja se sa  orë duhet të flenë fëmijët sipas moshës/ A e zbaton orarin fëmija juaj?

Publikuar

-

sa ore duhet te fleje femija

Të sapolindur

Specialistët këshillojnë që bebet nga 0-3 muaj të flenë nga 14-17 orë në ditë, por kjo nuk është e detyrueshme. Bebet mund të flenë edhe 11-13 orë.  Gjithsesi duhet pasur parasysh që nuk duhet të flenë më shumë se 18 orë.

Nga 4-11 muaj

Në këtë moshë këshillohet që fëmija të flejë 12- 15 orë, por kujdes ai nuk duhet të flejë kurrë më shumë se 16 orë.

Fëmijët nga 1-2 vjeç

Koha ideale e pushimit për ta është nga 11-14 orë. Nëse flenë më pak se 9 orë dhe më shumë se 15 orë nuk do të rriten të shëndetshëm.

Fëmijët nga 3-5 vjeç

Në kushte ideale fëmijët e kësaj moshe do të flinin nga 10-13 orë. Është e rëndësishme që të mos flenë  më pak se 7 orë dhe më shumë se 12 orë.

Fëmijët nga 6-13 vjeç

Fëmijët e kësaj moshe duhet të flenë nga 8-11 orë në ditë.

Adoleshentët 14-18 vjeç

Zgjidhja e duhur në këtë rast është gjumi nga 8-10 orë./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Lëkurë e pastër dhe vezulluese/ 5 këshillat që duhet të ndiqni për një jetë të shëndetshme

Publikuar

-

Nga

Omega-3 ndihmon në luftimin e akneve Omega-3 janë acide yndyrore thelbësore që konsiderohen të shëndetshme për organizmin tonë në përgjithësi. Përfitimet e tyre të mundshme përfshijnë rritjen e shëndetit të trurit dhe zemrës, por ajo që ne duam të përqendrohemi tani janë përfitimet e omega-3 në lëkurën tuaj. Gjëja kryesore që ata mund të ndihmojnë […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Bindës dhe shumë të zgjuar/ Shenjat e horoskopit që dinë të luajnë më së miri rolin e prokurorit

Publikuar

-

Nga

Luani Njerëzit që i përkasin shenjës së Luanit dinë të bëjnë shumë mirë rolin e prokurorit shkëlqyeshëm për shkak të aftësive të tyre fantastike të njerëzve. Kur punoni në sistemin juridik, ju punoni me njerëz – firma juaj, klienti juaj, mbrojtësi kundërshtar dhe të gjithë në sallën e gjyqit. Juristët punojnë në emër të njerëzve […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E thonë psikologët: 7 arsyet pse të mbash shok ish të dashurin është një ide e keqe

Publikuar

-

Nga

Nëse keni dyshime nëse duhet të qëndroni miq me ish-in tuaj, ky studim , i udhëhequr nga psikologë, do t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë pse nuk është një ide e tillë e mirë të qëndroni miq me një ish. Bright Side iu ndihmon të kuptoni më mirë dobësitë e të mbeturit shok me ish-partnerin […]

LEXO TE PLOTE