Connect with Us

Ja se sa  orë duhet të flenë fëmijët sipas moshës/ A e zbaton orarin fëmija juaj?

Life Style

Ja se sa  orë duhet të flenë fëmijët sipas moshës/ A e zbaton orarin fëmija juaj?

Publikuar

-

sa ore duhet te fleje femija

Të sapolindur

Specialistët këshillojnë që bebet nga 0-3 muaj të flenë nga 14-17 orë në ditë, por kjo nuk është e detyrueshme. Bebet mund të flenë edhe 11-13 orë.  Gjithsesi duhet pasur parasysh që nuk duhet të flenë më shumë se 18 orë.

Nga 4-11 muaj

Në këtë moshë këshillohet që fëmija të flejë 12- 15 orë, por kujdes ai nuk duhet të flejë kurrë më shumë se 16 orë.

Fëmijët nga 1-2 vjeç

Koha ideale e pushimit për ta është nga 11-14 orë. Nëse flenë më pak se 9 orë dhe më shumë se 15 orë nuk do të rriten të shëndetshëm.

Fëmijët nga 3-5 vjeç

Në kushte ideale fëmijët e kësaj moshe do të flinin nga 10-13 orë. Është e rëndësishme që të mos flenë  më pak se 7 orë dhe më shumë se 12 orë.

Fëmijët nga 6-13 vjeç

Fëmijët e kësaj moshe duhet të flenë nga 8-11 orë në ditë.

Adoleshentët 14-18 vjeç

Zgjidhja e duhur në këtë rast është gjumi nga 8-10 orë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: