Connect with Us

Pas bllokimit në gjithë botën, Facebook po hetohet për një krim të madh që ka lidhje me të dhënat tona personale

Life Style

Pas bllokimit në gjithë botën, Facebook po hetohet për një krim të madh që ka lidhje me të dhënat tona personale

Publikuar

-

Prokurorët federalë kanë hapur një hetim penal për marrëveshjet e të dhënave që Facebook ka bërë me kompanitë e mëdha teknologjike, njoftoi  “New York Times”.

Bëhet fjalë për kompanitë e mëdha si Apple, Samsung dhe Blackberry dhe ende nuk dihet nëse këto kompani janë aktualisht nën hetim nga prokurorët.

Sipas “Times”, një grup i madh hetuesish në Nju Jork po kryen hetimin dhe i ka dorëzuar të dhënat nga “të paktën dy” kompani të mëdha që prodhojnë smartphone.

 

Kompanitë kanë arritur marrëveshje me Facebook për të pasur akses në të dhënat e përdoruesit, si listat e miqve dhe informacionet e kontaktit, pa pëlqimin e shprehur nga përdoruesit e tij.

“Është raportuar tashmë se ekzistojnë hetime federale, përfshirë Departamentin e Drejtësisë”, tha një zëdhënës i Facebook për The Verge.

“Siç kemi thënë më parë, po bashkëpunojmë me hetuesit dhe i marrim seriozisht këto hetime. Ne kemi dhënë dëshmi publike, u janë përgjigjur pyetjeve dhe jemi premtuar se do të vazhdojmë ta bëjmë këtë “.

Pra thuhet se Facebook shet të dhënat e përdoruesve tek Apple, Google, Microsoft, Amazon,  si dhe preferencat e tyre në kompani armësh, alkooli dhe ilaçesh.

Përfaqësues të Facebook janë shprehur se përdoruesit e rrjetit social janë të sigurt dhe se asgjë nuk qëndron, por sa të sigurt ndiheni pas kësaj?!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE