Connect with Us

Pas bllokimit në gjithë botën, Facebook po hetohet për një krim të madh që ka lidhje me të dhënat tona personale

Life Style

Pas bllokimit në gjithë botën, Facebook po hetohet për një krim të madh që ka lidhje me të dhënat tona personale

Publikuar

-

Prokurorët federalë kanë hapur një hetim penal për marrëveshjet e të dhënave që Facebook ka bërë me kompanitë e mëdha teknologjike, njoftoi  “New York Times”.

Bëhet fjalë për kompanitë e mëdha si Apple, Samsung dhe Blackberry dhe ende nuk dihet nëse këto kompani janë aktualisht nën hetim nga prokurorët.

Sipas “Times”, një grup i madh hetuesish në Nju Jork po kryen hetimin dhe i ka dorëzuar të dhënat nga “të paktën dy” kompani të mëdha që prodhojnë smartphone.

 

Kompanitë kanë arritur marrëveshje me Facebook për të pasur akses në të dhënat e përdoruesit, si listat e miqve dhe informacionet e kontaktit, pa pëlqimin e shprehur nga përdoruesit e tij.

“Është raportuar tashmë se ekzistojnë hetime federale, përfshirë Departamentin e Drejtësisë”, tha një zëdhënës i Facebook për The Verge.

“Siç kemi thënë më parë, po bashkëpunojmë me hetuesit dhe i marrim seriozisht këto hetime. Ne kemi dhënë dëshmi publike, u janë përgjigjur pyetjeve dhe jemi premtuar se do të vazhdojmë ta bëjmë këtë “.

Pra thuhet se Facebook shet të dhënat e përdoruesve tek Apple, Google, Microsoft, Amazon,  si dhe preferencat e tyre në kompani armësh, alkooli dhe ilaçesh.

Përfaqësues të Facebook janë shprehur se përdoruesit e rrjetit social janë të sigurt dhe se asgjë nuk qëndron, por sa të sigurt ndiheni pas kësaj?!

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Katër shenjat më të fuqishme të zodiakut/ Ja forcat e fshehura tek to dhe disa fakte që nuk i dinit

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi është plot energji dhe ka një personalitet jashtëzakonisht aventuresk. Ata mund të kalojnë “malet” e jetës dhe janë veçanërisht të guximshëm . Sidoqoftë, personaliteti i tyre  gjithashtu mund t’i bëjë ata kokëfortë, dhe shpirti i tyre rebel mund t’i bëjë ata impulsivë.Dashi pëlqen të luajë role udhëheqëse dhe kur nuk munden, mund të jenë pak […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

Jo vetëm të zeza dhe gri/ Ja disa “hile” se si të visheni në dimër dhe t’i lini të gjithë pa mend

Publikuar

-

Nga

Të veshurit mund të bëhet shumë e lodhshme ndonjëherë në dimër falë mungesës së larmisë së veshjeve të jashtme  dhe nevojës për të veshur sa më shumë. Ndaj ne kemi gjetur disa truke për stilin e dimrit për ta bërë të veshurën pak më argëtuese këtë sezon. Sipas “revistes class” këto tetë ide te veshjeve […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zgjoheni në të njëjtën ore çdo natë?/ Ja cfarë do të thotë kjo për ju dhe mesazhi që do të merrni

Publikuar

-

Nga

A e dini se mund të zbuloni shumë për ato që ndodhin në jetën tuaj, bazuar në orët që zgjoheni rastësisht gjatë natës?  Por a e dini se kjo mund të jetë një formë e komunikimit midis botës mbinatyrore dhe vetvetes? Në fushën e trajtimit mjekësor tradicional kinez, praktikuesit origjinal përdorin meridianë të energjisë në […]

LEXO TE PLOTE