Connect with Us

A e dini si janë krijuar ujëvarat? Ja shpjegimi i shkencëtarëve

Kuriozitete

A e dini si janë krijuar ujëvarat? Ja shpjegimi i shkencëtarëve

Publikuar

-

Sipas studimeve ujëvarat formohen nga forca të jashtme, të tilla si tërmetet, rrëshqitjet e tokës ose lëvizjet në nivelin e detit që ndryshojnë shumë dhe pengojnë peizazhet dhe shtretërit e lumenjve. Një studim i ri nga hulumtuesit në ‘Caltech’ propozon një hipotezë radikale rreth asaj se si këto ujëvara magjepsëse formohen.

Një nga arsyet pse formimi i ujëvarave ka qenë një mister prej shumë kohësh, sipas studiuesve, është për shkak se ato evoluojnë gjatë kohës gjeologjike.
Kjo i ka bërë ato të vështira për t’u studiuar, duke qenë se mendimi i përhershëm ka qenë se ujëvarat shkaktohen nga faktorë të jashtëm.
Por vetëm për shkak se evolucioni i ujëvarë është një fenomen i vështirë për të studiuar, nuk do të thotë se është e pamundur t’i kuptosh ato.

“Ne propozojmë që ujërat mund të formohen vetvetiu. Që do të thotë se ujëvarat mund të formohen përmes reagimeve të brendshme midis rrjedhës së ujit, transportit të sedimenteve dhe prerjes së pemëve,” shpjegojnë autorët.
Për të provuar idenë e tyre, studiuesit ndërtuan një mini-lumë brenda laboratorit të tyre: një mur me gjatësi prej 7.3 metrash, ata vendosën guralecë të vegjël në zhavorr për të krijuar një sediment natyror shkëmbor dhe më pas vendosi një shkarkesë të vazhdueshme të ujit duke krijuar të ngjashme me atë në natyrë.
Brenda pak orësh, rrjedha e vazhdueshme e ujit dhe e shkëmbit filloi të shkatërronte shtratin e shtresës së butë, dhe jo në mënyrë të barabartë.
“Përgjatë shtratit të lumit, ndryshimet në erozion krijuan përsëritjen e kreshtave konveksore dhe depove konkave, të cilat u rritën në amplitudë për të formuar hapa ciklike”, shkruan ekipi i shkencëtarëve.
Natyrisht, një simulim prej 7 metrash në një laborator nuk është domosdoshmërisht një provë se ujëvarat e jetës reale në botë kanë krijuar rrugën e tyre në të njëjtën mënyrë, por mjafton të sugjerojmë se është e mundur.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: