Connect with Us

Serotonina/ Tre mënyra për të stimuluar hormonin e lumturisë

Kuriozitete

Serotonina/ Tre mënyra për të stimuluar hormonin e lumturisë

Publikuar

-

stimul serotonina hormoni i lumturise

Kujdesi për veten

Merr kohë për veten dhe kujdesu për veten dhe për trupin tënd. Mund ta bësh me masazhe,sauna, joga, ose aktivitet të tjera që të pëlqejnë.

Vendos një moment gjatë ditës për t’u kujdesur për veten, për të shkarkuar lodhjen dhe stresin e akumuluar. Pusho dhe vendos në piedestal veten dhe nevojat e tua.  Është thelbësore që të eleminosh kortizolin dhe të stimulosh prodhimin e serotoninës.

Merr vitamin B-kompleks

Vitaminat B-kompleks janë shumë të dobishme për kurimin e gjendjes depressive duke reduktuar edhe sjelljen e errektuar të trurit gjatë fazave depresive.

Një studim ka treguar që trajtimi me vitaminën B-kompleks i redukton ndjeshëm simptomat e depresionit.

Drita e diellit

Drita e diellit, ndikon në çlirimin e substancave kimike në trupin tonë. Fillo ditën duke u ekspozuar të paktën 15 minuta në diell.  Kjo do të bëjë më të lumtur dhe më produktiv gjatë ditës.

Drita e diellit ndihmon në çlirimin natyral të serotoninës ndaj dhe ne ndjehemi më mirë në ditët me diell se sa në ditë të vrenjtura./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Bie poshtë miti se kafeja të lë pa gjumë/ Zbuloni dy faktorët negativë që iu lënë zgjuar gjithë natën

Publikuar

-

Nga

Hulumtimet e reja të botuara nga në revistën Sleep, sugjerojnë se për të bërë një gjumë sa më të mira gjatë natës duhet të shmangni pirjen e duhanit apo alkoolin të paktën pak orë para se të flini. Studiuesit thonë se kjo gjë mund të ndihmojë në cilësinë dhe sasinë e gjumit. Disa studime të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Instagram vjen me ndryshimin e radhës/ Përdoruesit do të duhen të plotësojnë këtë kërkesë të rrjetit

Publikuar

-

Nga

Instagram do të vijë me një ndryshuim në regjistrimin e accounteve. Rrjeti social do të kërkojë si një të dhënë shtesë ditëlindjen e çdo përdoruesi që do të hapë një adresë në Instagram. Kjo është një mënyrë që Instagram kërkon të njohë më tepër përdoruesit e tij. Kjo e dhënë nuk do të verifikohet por […]

LEXO TE PLOTE