Connect with Us

BE “shuplakë” Google/Gjobitet me 1.7 miliardë $

Life Style

BE “shuplakë” Google/Gjobitet me 1.7 miliardë $

Publikuar

-

Kjo është hera e tretë, që gjiganti i madh teknologjik dënohet me gjobë. Ligjvënësit evropianë i dhanë një shuplakë të rëndë kompanisë së madhe teknologjike, Google, duke e dënuar me një gjobë prej 1.7 miliardë $ për praktikat e ndjekura me reklamat që kanë shkelur ligjet dhe kanë dëmtuar konsumatorët.

Shuma e gjobës së vendosur ndaj Google, shkon gjithsej në 9 miliardë $ në total për një seri shkeljesh të bëra ndër vite.

Margrethe Vestager, komisionerja e lartë e Bashkimit Evropian dha lajmin në një konferencë shtypi, ku akuzonte Google se është angazhuar në “veprimtari të paligjshme”, në përpjekje për të rrënjosur pozitën e vet dominuese në tregjet e kërkimit dhe të reklamave.

Gjoba e BE-së kundër Google nuk është e vetmja kundër industrisë së teknologjisë. Vestager më parë ka lajmëruar një hetim të vazhdueshëm ndaj Amazon, dhe më herët këtë muaj, ajo tha se hetimi është në një fazë “mjaft të avancuar”.

Burimi: Washington Post

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: