Connect with Us

Këto janë efektet që do të ketë trupi juaj nëse hani tre hurma arabe në ditë

Life Style

Këto janë efektet që do të ketë trupi juaj nëse hani tre hurma arabe në ditë

Publikuar

-

hurma arabe efekte

1. Përmirësimi i aparatit digestiv
Hurmat e Arabisë përmbajnë një sërë fibrash të tretshme, thelbësore për shëndetin e aparatit tretës. Kaliumi  i këtij fruti jo vetëm që mund të lehtësojë simptomat e diarresë apo zorrës së irrituar, por gjithashtu forcon bakteret e mira në stomak!
Shënim: Ushqimet kafe gjithmonë janë të mira për tretjen

2. Trajton dhe parandalon aneminë
Anemia është një problem i zakonshëm që prek 1 në 10 gra ! Për të luftuar këtë sëmundje, konsumoni 3 humra Arabie në ditë sepse  janë një burim i shkëlqyer i hekurit!

3. Shëndeti i kockave, gjakut dhe sistemit imunitar

Ky frut i ëmbël përmban magnez, mangan, dhe selen. Një dietë e pasura me selen është e njohur për të parandaluar kancerin. Këto minerale janë gjithashtu të nevojshme për mbajtjen e kockave të shëndetshme dhe rritjen e imunitetit.

4. Burim energjie
Hurmat janë të mbushura me sheqerna natyrale. Këta ëmbëlsues natyral përfshijnë fruktozën, sakarozën dhe glukozën. Nëse ndiheni të lodhur e pa energji, mjafton të konsumoni disa hurma të vogla e brenda pak minutave, sheqeri që do të kalojë në gjak do të shndërrohet në energji për qelizat tuaja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: