Connect with Us

Kjo është arsyeja pse na duket sikur rrëzohemi në gjumë

Kuriozitete

Kjo është arsyeja pse na duket sikur rrëzohemi në gjumë

Publikuar

-

rrezohemi ne gjume

Në shumicën e rasteve nuk ndodh gjatë fazës së gjumit të thellë, por vetëm në minutat e para të gjumit. Sipas ekspertëve, ky fenomen lidhet jo vetëm me ëndrrat që kemi në atë moment, por edhe me ngarkesën e stresit që ne mbajmë mbi shpatullat tona. Është quajtur paraliza e gjumit, pasi në praktikë trupi ynë po përpiqet të lirohet.

Kur flemë, edhe nëse trupi ynë është në gjumë truri vazhdon të punojë, kjo shkakton një çekuilibër që mund të çojë në ndjenjën e rrëzimit në gjumit. E gjithë kjo ndodh kur bie në gjumë, mes zgjimit dhe gjumit. 70% e njerëzve, pak para se të bien në gjumë, ndjejnë spazma të muskujve, për shembull këmbët bëjnë një lëvizje të pakontrolluar. Megjithatë, shkaqet e këtij fenomeni ende nuk janë të njohura.

Për të shmangur përjetimin e këtyre ndjenjave të pakëndshme, këshilla është vetëm një: Duke qenë se këto dukuri ndodhin kryesisht kur jemi të lodhur dhe të stresuar, duhet të shkojmë të flemë të relaksuar. Kujdes, shmangni PC, telefona celularë dhe televizorë, në mënyrë që mendja jonë të qetësohet.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTO-10 fakte rreth gjeneve që shpjegojnë gjithë jetën tonë

Publikuar

-

Nga

Gjenet tona na bëjnë ato që jemi dhe përcaktojnë shumë situata në jetën tonë. Për të kuptuar ADN është si të zgjidhësh një mister që hedh dritë në shumë gjëra të zakonshme që na ndodhin. Për shembull, shkencëtarët zbulojnë se si gjenet tona mund të ndikojnë në zakonet tona të ngrënies, pse mund të jetë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

2020 po troket/ Këto janë destinacionet që nuk duhet t’i lini pa vizituar vitin e ardhshëm

Publikuar

-

Nga

Ekzistojnë 2 lloj njerëzish në këtë botë: ata që ndërmarrin udhëtime në minutën e funsit dhe ata që planifikojnë një udhëtim disa kohë më parë. Disa njerëz pëlqejnë udhëtimet e shkurtëra dhe vendosin të kalojnë disa ditë pushime për të kaluar kohën e tyre të lirë. Ndërsa disa të tjerë zgjedhin udhëtimet e gjata dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

6 arsyet pse nuk duhet të flini në anën tuaj të djathtë/ Ndikojnë në shëndet

Publikuar

-

Nga

Disa nga problemet më të rënda kronike si urth dhe dhimbja e shpinës mund të shkaktohen nga fjetja në anën e gabuar. Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është të shijosh një gjumë të mirë gjatë natës. Bright Side zbuloi se si disa nga problemet me të cilat ndeshemi në jetën tonë mund […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Si ta kuptoni që nuk keni probleme me zemrën/ Ju duhen vetëm 30 sekonda

Publikuar

-

Nga

Zemra juaj vazhdon të rrahë edhe nëse e shkëputim nga trupi. Kjo vërteton se është shumë e fuqishme dhe është motorri i trupit. Për këtë arsye është e rëndësishme që të tregohet shumë kujdes dhe të ruani shëndetin e zemrës. Prandaj ka disa gjëra që ju duhet të siguroheni që gjithçka shkon mirë me zemrën. […]

LEXO TE PLOTE