Connect with Us

Ëndrrat/ Tre fakte që duhet t’i dimë të gjithë

Kuriozitete

Ëndrrat/ Tre fakte që duhet t’i dimë të gjithë

Publikuar

-

endrrat fakte

Edhe të verbërit shohin ëndrra

Mund të duket diçka banale, por nuk është. Personat që janë të verbër, por nuk janë të verbër që nga lindja shohin ëndrra. Këta të fundit shohin imazhe. Sa i takon personave që janë të verbër nga lindja, ata nuk shohin imazhe në ëndrra, por përfytyrime të tjera që përfshijnë shqisat e dëgjimit, nuhatjes dhe shijimit.

Në ëndrra shohim vetëm fytyrat e atyre që njohim

Mendja jonë nuk mund të shpikë, apo të krijojë fytyra. Kështu që në ëndrra shohim vetëm fytyrat e personave të vërtetë, gjithsesi jo gjithmonë i njohim, apo i kujtojmë.  Ne kemi parë qindra, mijra fytyra në jetën tonë, pra kemi të regjistruar shumë imazhe të cilat truri më pas i përdor në ëndrra.

Edhe kafshët shohin ëndrra

Janë bërë shumë studime mbi kafshë të ndryshme, të gjitha ato kanë treguar tek kafshët të njëjtin aktivitet të trurit që ndodh edhe tek njeriu gjatë gjumit. Nëse ju ka ndodhur  të shihni një qenush teksa fle do të keni vënë re që ai lëviz këmbët sikur vrapon, apo leh sikur është duke kërkuar diçka./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

“Më heqin stresin”/ Njihuni me vajzën që tronditi njerëzit me hobin e saj të frikshëm

Publikuar

-

Nga

Një 27-vjeçare në Australi, i ka shokuar të gjithë me “fiksimin” e saj për merimangat e mëdha në fytyrë.

Tarni Roebuck nga Queensland, i pëlqen shumë krijesat me 8 këmbë, t’i mbajë në fytyrë dhe t’i filmojë dhe më pas ajo i ndan videot me ndjekësit e saj në Instagram.

Tarni filloi të merreshe me merimanga përpara 4 vitesh dhe thotë se ato janë një formë terapie për fytyrën pasi janë shumë te lehta dhe kur ecin duket sikur e masazhojnë.27-vjeçarja thotë gjithashtu se gjatë këtyre viteve nuk është pickuar asnjë herë të vetme nga to dhe se do që t’u tregojë njerëzve që merimangat nuk kanë pse të jenë krijesa të frikshme.

Ajo thotë se:

“Ndihem shumë e relaksuar dhe shpesh edhe emocionuar sidomos nëse jam duke mbajtur ndonjë nga speciet e mia të preferuara. Më pëlqejnë më shumë merimangat me mëdha. Më pëlqen shumë të kaloj kohë me merimangat të cilat më shërbejnë si antistres dhe më ndihmojnë që të kujtohem të shijoj gjërat që më rrethojnë.”

 

 

***

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Janë totalisht jobesnikë/ Cila shenjë e horoskopit tradhëton më shumë?

Publikuar

-

Nga

Cift-shok me ishin

Edhe pse shumë herë është thënë se shenja e binjakëve për shkak të “dy fytyrave” të saj është më e prirur të tradhëtojë, astrologët kanë thënë së fundmi se shenja më jobesnike e horoskopit është peshku. Ato ndjekin impulset dhe duan të qëndrojnë me njerëz që kanë të njëjtin këndvështrim për gjërat.

Personat e lindur nën këtë shenjë, janë nën ndikimin e shtysave emocionale shumë të thella. Janë romantikë dhe ëndërrues. Nëse janë vërtet të dashuruar me partnerin që kanë në krah, nuk tradhtojnë.

Nëse nuk janë shumë të lidhur me personin me të cilin shoqërohen, mund të kenë më shumë se një marrëdhënie njëkohësisht, pa u zbuluar, pasi janë pak gënjeshtarë nga natyra.Pra këta njerëz janë jobesnikë, por vetëm nëse nuk janë totalisht të dashuruar me partnerin.

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Përfiton shifra marramendëse vetëm për të fjetur në hotel/ Njihuni me 25 vjeçarin milioner

Publikuar

-

Nga

Britaniku i cili është bërë i njohur tashmë për udhëtimet e tij luksoze, Aleks Shanon,  duket se ka një nga punët më të bukura, atë të udhëtimeve dhe fjetjes në hotelet më luksoze të botës.

Edhe pse nuk është milioner, ai jeton si i tillë dhe madje paguhet. Ai shkon të flejë nëpër hotele luksoze, që të bëjë një vlerësim të shërbimit të produkteve të tyre më cilësore.

Ai thotë se vetëm nga kjo punë ka fituar rreth 55 mijë dollarë për një vit e gjysmë, dhe hotelet i kanë ofruar shërbimin maksimal.

LEXO TE PLOTE