Connect with Us

Studimi i fundit/Testikujt e majmunëve mund të ndihmojnë djemtë me kancer

Kuriozitete

Studimi i fundit/Testikujt e majmunëve mund të ndihmojnë djemtë me kancer

Publikuar

-

Një në tre fëmijë mbetet jopjellor si pasojë e kimioterapisë ose rrezatimit që janë të domosdoshme për mposhtjen e tumoreve por shkencëtarët janë në prag të realizimit të nje metode që do të ndihmojë djemtë me kancer që të ruajnë fertilitetin e tyre.

Ata shpresojnë që të ruajnë aftësitë riprodhuese të djemve të vegjël me kancer duke përdorur testikujt e majmunëve.

Kur të rriturit diagnostikohen me kancer, atyre u jepet mundësia për të ngrirë spermatozoidet, vezët ose embrionet, por para pubertetit nuk është e mundur që kjo të realizohet tek fëmijët.

Ekipi i shkencëtarit, Kyle Orwig nga Universitetit i Pitsburgut arritën që të ngrinin disa inde nga testikujt e një majmuni që nuk kishte arritur ende pubertetin.

Ata më vonë i përdorën për të prodhuar spermatozoidet, që përmes metodës Invitro, kontribuuan në lindjen e një majmuni të shëndetshëm femër.

Nisur nga suksesi i eksperimentit, mjekët tani janë duke u përgatitur për të filluar testimin mbi njerëzit në vitet e ardhshme.

Susan Taymans i Institutit Kombëtar të Shëndetit të Fëmijës dhe Zhvillimit Njerëzor tha:

Është një hap i madh përpara. Nuk është fanta-shkencë. Është diçka që duket mjaft e arritshme.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: