Connect with Us

Plotësohet “ëndrra” për gjumashët/Flini sa më shumë që të digjni kalori

Life Style

Plotësohet “ëndrra” për gjumashët/Flini sa më shumë që të digjni kalori

Publikuar

-

Grate kane nevoje per me shume gjume se burra

A keni djegur ndonjë kalori derisa jeni duke fjetur?

Ndërkohë që mbyllni sytë natën, trupi juaj është ende shumë aktiv, edhe nëse nuk jeni në dijeni të tij. Kur jeni në gjumë, trupi juaj shpejt përshpejton riparimin e qelizave dhe rritjen e qelizave ndërsa truri juaj përpunon informacionin e padobishëm që keni grumbulluar gjatë gjithë ditës për më pas ta “hedhur poshtë atë”.

A keni djegur ndonjë kalori fare derisa jeni duke fjetur?

Kur jeni në gjumë, trupi juaj është duke punuar në mënyrë aktive në riparimin dhe rritjen e qelizave dhe truri juaj është duke përpunuar informacionin e marrë gjatë ditës. Të gjitha këto  bëjnë që të digjni një numër të konsiderueshëm kalorish.

Sa kalori  djegim gjatë gjumit? Kjo varet nga pesha e trupit tuaj, sasia e kohës që ju jeni në gjumë dhe temperatura e trupit tuaj, thotë Cathy Posey, një blogere dhe trajnere ushqimi nga “happyhouseful.com.” Ajo ofron një mënyrë të thjeshtë për të treguar sa kalori keni djegur gjatë gjumit tuaj: “Mesatarisht, njerëzit djegin rreth 42 kalori në orë për kile teksa flenë”, thotë ajo. Pra, shumëzoni peshën tuaj me 42 Pastaj numrin që del shumëzojeni me orët që keni fjetur.  Vetëm mos prisni që gjumi të zëvëndësojë aktivitetin fizik. Disa mënyra të tjera për të djegur më shumë kalori gjatë gjumit është që të vishni pizhame të plota dhe të trasha. Pijet e ftohtë gjithashtu  ndihmojnë në nxitjen e metabolizmit.

Një kuriozitet tjetër që do t’ju interesojë është se digjni më shumë kalori ndërsa flini se sa kur shikoni televizor shtrirë. “Mesatarisht, kur fle, një person djeg afërsisht 90 për qind të kalorive që do të fitonte nëse do të ulej duke parë televizor. Bëni kujdes mos u përpiqni të rrisni djegien e kalorive duke fjetur më shumë. Së pari, gjithmonë do të digjni më shumë kalori duke u ngritur dhe duke ecur ose duke bërë një aktivitet fizik.  Së dyti, njerëzit që flenë më shumë se tetë deri në nëntë orë në natë mund të rrezikohen nga sëmundje shëndetësore si diabeti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: