Connect with Us

Mungesa e vëmendjes tek fëmijët/ Shenjat e diagnozës së fshehur për të cilën nuk flet askush

Kuriozitete

Mungesa e vëmendjes tek fëmijët/ Shenjat e diagnozës së fshehur për të cilën nuk flet askush

Publikuar

-

femijet diagnoza e fshehte

Mungesë e vëmendjes

Një fëmijë që ka  vuajtur gjatë gjithë jetës nga mungesa e vëmendjes mund të shfaqë mungesë përqendrimi kur i flasin të tjerët. Kjo mungesë vëmendje mund  të jetë e pranishme edhe në shkollë, duke e penguar fëmijën që të përthithë informacionin që merr në shkollë.

Hiperaktivitet

Shpesh këta fëmijë nuk mund të qendrojnë në një pozicion të caktuar për një periudhë të caktuar kohore. Duket sikur në çdo moment ai dëshiron të bëjë diçka edhe kur momenti kërkon që të qendrojë në qetësi. Aktivitetet sedentare duken shumë të mërzitshme për ta. Përshembull këta fëmijë ecin duke kërcyer, ose flasin duke lëvizur çdo gjymtyrë të trupit.

Vështirësi në përfundimin e detyrave

Një fëmijë që ka vuajtur nga mungesa e vëmendjes  e ka shumë të lehtë të kalojë nga një aktivitet tek tjetri, pa përfunduar aktivitetin precedent në fillim. Pavarësisht se mund të jetë i interesuar për aktivitete të ndryshme e ka të vështirë të mbarojë atë që ka nisur./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Një kërkesë në rritje për “klipet” e nxehta/ Punojëset e seksit offline të detyruara të nisin punën në internet

Publikuar

-

Nga

Shumica e punonjësve të seksit takojnë klientë personalisht. Për ta, koronavirusi parashikon rrënim ekonomik. “Virusi është një fatkeqësi për bizneset që përballen me klientët – dhe puna e seksit nuk është ndryshe”, thotë Goddess Cleo, një dominatrix nga Londra. “Shumica e të ardhurave të mia gjenerohen nga sesione dhe ngjarje një për një. Unë normalisht […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Horoskopi javor/ Ndryshime në dashuri dhe në punë, ditët më me fat për secilën shenjë

Publikuar

-

Nga

Dashi Venusi është tranzit në shenjën tuaj dhe do të mbetet i tillë për një kohë të gjatë. Në dashuri dhe miqësi duhet të gjeni atë qetësi që ju mungon në vendin e punës. Në aspektin ekonomik lajmet nuk janë të mira. Do të përballeni me vështirësi këtë javë po në fundjavë do të gjeni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT-Destinacione frymëzuese/ Pamje të pazakonta të krijuara nga natyra

Publikuar

-

Nga

Ndërsa ka shumë destinacione frymëzuese të bëra nga njeriu në mbarë globin, asgjë nuk është aq krijuese sa natyra. Nga pemët që ngjasojnë me monstra, deri tek sinkolet me ngjyra, formacionet lartësuese shkëmbore dhe ujëvarat e llavës së shkrirë, këto janë disa nga peizazhet më të pazakonta dhe tërheqëse në botë. Secili prej këtyre vendeve […]

LEXO TE PLOTE