Connect with Us

Ndryshimet drastike që i ndodhin secilit prej nesh kur plakemi

Life Style

Ndryshimet drastike që i ndodhin secilit prej nesh kur plakemi

Publikuar

-

Qerpikët shkurtohen

Moskujdesi ndaj qepallave, problemet me tiroiden dhe alergjitë janë faktorët kryesorë që ndikojnë në gjatësinë dhe trashësinë e qerpikëve. Sipas studimëve, më kalimin e viteve, 44% e burrave dhe grave vënë re se qerpikët bëhen më të shkurtër e të hollë.

Hunda bëhet më e madhe

Përgjithësisht, rritja e trupit ndalon në moshën 18- vjeçare. Megjithatë ekzistojnë disa pjesë të veçanta, përfshirë hundën, të cilat vazhdojnë të rriten e të rriten. Kjo ndodh për shkak të ndryshimeve në indet e buta, muskuj dhe kërcet që formojnë hundën. Ndryshe nga kocka duhet të dini që kërci nuk ndalon së u zhvilluari. Procesi përshpejtohet në moshën 50- vjecare dhe vazhdon me të njëjtin ritëm deri 60 vjeç. Për më tepër, maja e hundës nis e përkulet me kalimin e viteve.

 

Dhëmbët bëhen më pak të ndjeshëm

Ndërkohë që vitet ikin, dhëmbët nisin e bëhen më pak të ndjeshëm ndaj ushqimeve të nxehta apo të ftohta. Edhe pse e gjitha kjo mund të tingëllojë si diçka pozitive, në fakt dukuria në fjalë sinjalizon lindjen e problemeve të reja. Mungesa e ndjeshmërisë mund të vijë si pasojë e problemeve të shumta dentare (si për shembull tkurrja e dhëmbit).

 

 

Këmbët rriten po ashtu

Sipas ortopedistëve, rrjedhja e kohës i shndërron këmbët në më të gjëra e të gjata. Kjo nddoh për shkak se vitet i dobësojnë ligamentet tona dhe detyrimisht lind nevoja për një palë këpucë në numër më të madh se pak vite më parë.

Shenjat zhduken

Jo më kot thuhet se koha zbeh gjithçka, përfshirë këtu qukat, aknet, e të tjera.

Perceptimi i ngjyrave ndryshon

Shkencëtarët amerikane vunë re se me rritjen në moshë ndryshon edhe perceptimi ndaj ngjyrave. Pasi u krye një vëzhgim i 900 njerëzve të moshës 58-102 vjeçare u vu re se vitet krijojnë një efekt të çuditshëm në sy, atë të një filtri në nuancë të verdhë, që krijon vështirësi në dallimin e ngjyrave të përafërta si e purpurt me blu ose e verdhë me të gjelbër.

Shija e ushqimeve

Mos u habisni nëse vite më vonë do t’ju tërheqin ushqime që në rini refuzonit t’u dëgjonit edhe emrin. Jo më kot fasulet apo djathi i dhisë janë kaq të preferuar nga “të rriturit” dhe kaq “jo të shijshëm” për fëmijët apo adoleshentët. Duhet të dini se ndryshimi i preferencave ushqimore te gratë ndodh në moshën 50- vjeçare, e ndërsa te burrat në moshën 60- vjeçare.

Burimi: Bright Side

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: