Connect with Us

Ndryshimet drastike që i ndodhin secilit prej nesh kur plakemi

Life Style

Ndryshimet drastike që i ndodhin secilit prej nesh kur plakemi

Publikuar

-

Qerpikët shkurtohen

Moskujdesi ndaj qepallave, problemet me tiroiden dhe alergjitë janë faktorët kryesorë që ndikojnë në gjatësinë dhe trashësinë e qerpikëve. Sipas studimëve, më kalimin e viteve, 44% e burrave dhe grave vënë re se qerpikët bëhen më të shkurtër e të hollë.

Hunda bëhet më e madhe

Përgjithësisht, rritja e trupit ndalon në moshën 18- vjeçare. Megjithatë ekzistojnë disa pjesë të veçanta, përfshirë hundën, të cilat vazhdojnë të rriten e të rriten. Kjo ndodh për shkak të ndryshimeve në indet e buta, muskuj dhe kërcet që formojnë hundën. Ndryshe nga kocka duhet të dini që kërci nuk ndalon së u zhvilluari. Procesi përshpejtohet në moshën 50- vjecare dhe vazhdon me të njëjtin ritëm deri 60 vjeç. Për më tepër, maja e hundës nis e përkulet me kalimin e viteve.

 

Dhëmbët bëhen më pak të ndjeshëm

Ndërkohë që vitet ikin, dhëmbët nisin e bëhen më pak të ndjeshëm ndaj ushqimeve të nxehta apo të ftohta. Edhe pse e gjitha kjo mund të tingëllojë si diçka pozitive, në fakt dukuria në fjalë sinjalizon lindjen e problemeve të reja. Mungesa e ndjeshmërisë mund të vijë si pasojë e problemeve të shumta dentare (si për shembull tkurrja e dhëmbit).

 

 

Këmbët rriten po ashtu

Sipas ortopedistëve, rrjedhja e kohës i shndërron këmbët në më të gjëra e të gjata. Kjo nddoh për shkak se vitet i dobësojnë ligamentet tona dhe detyrimisht lind nevoja për një palë këpucë në numër më të madh se pak vite më parë.

Shenjat zhduken

Jo më kot thuhet se koha zbeh gjithçka, përfshirë këtu qukat, aknet, e të tjera.

Perceptimi i ngjyrave ndryshon

Shkencëtarët amerikane vunë re se me rritjen në moshë ndryshon edhe perceptimi ndaj ngjyrave. Pasi u krye një vëzhgim i 900 njerëzve të moshës 58-102 vjeçare u vu re se vitet krijojnë një efekt të çuditshëm në sy, atë të një filtri në nuancë të verdhë, që krijon vështirësi në dallimin e ngjyrave të përafërta si e purpurt me blu ose e verdhë me të gjelbër.

Shija e ushqimeve

Mos u habisni nëse vite më vonë do t’ju tërheqin ushqime që në rini refuzonit t’u dëgjonit edhe emrin. Jo më kot fasulet apo djathi i dhisë janë kaq të preferuar nga “të rriturit” dhe kaq “jo të shijshëm” për fëmijët apo adoleshentët. Duhet të dini se ndryshimi i preferencave ushqimore te gratë ndodh në moshën 50- vjeçare, e ndërsa te burrat në moshën 60- vjeçare.

Burimi: Bright Side

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Reziston për vite të tëra/ Zbuloni benefitet e mjaltit dhe si ta përdorni për një lëkurë sa më të pastër

Publikuar

-

Nga

mjalte me kanelle, cfare ndodh kur konsumohet cdo dite

Mjalti është një ushqim fantastik për shëndetin e njeriut. Mjalti i bën mirë organizmit nga jashtë brenda. Ai është veçanërisht i dobishëm për lëkurën dhe ndihmon në pastrimin dhe ushqimin e saj. Maskë Me Mjaltë Njerëzit që vuajnë nga lëkura e thatë apo eczema duhet të përdorin mjaltin. Sipas “AgroWeb”, mjalti është veçanërisht i rekomandueshëm […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi ditor 19 nëntor 2019/ Dashuria dhe financat, zbuloni si do të jetë kjo e martë për ju

Publikuar

-

Nga

Dashi  Venusi do të jetë në anën tuaj dhe pas një sërë vështirësish që keni kaluar, më në fund dashuria do të jetë e përmirësuar. Pavarësisht ndikimit të kundërt të Saturnit, shumë shpejtë projektet tuaja do të konkretizohen. Ka ardhur momenti për të përveshur mëngët dhe për të marrë rezultatet që aq shumë dëshironi. Demi […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Bija ime/ Demir kthehet kur mëson lajmin tronditës, ja ç’do ndodhë sot

Publikuar

-

Nga

Asu i lë një letër lamtumire Ojkysë ku i thotë se nuk mund të jetë një nënë për të. Ojky nuk e gjen Demirin në shtëpi dhe shkon tek nëna e Ugurit. Policia shkon në shtëpinë e Ugurit dhe kërkon për të dhe Demirin. Ojky tronditet kur mëson se babai i saj është në kërkim. […]

LEXO TE PLOTE