Connect with Us

Taksat më të çuditshme/ Në botë të tarifojnë edhe ajrin

Kuriozitete

Taksat më të çuditshme/ Në botë të tarifojnë edhe ajrin

Publikuar

-

taksa per ajrin

Taksa mbi rrjetet sociale.

Në 1 qershor të këtij viti Uganda u bë shteti i parë në botë që vendosi taksa mbi përdorimin e rrjeteve sociale. Për të përdorur aplikacione si Whatsapp, Facebook ose Tëitter qytetarët do të duhet të paguajnë 5 cent në ditë. Museveni krye qeveritari i Ugandës tha se taksa ishte e nevojshme për të kontrolluar përdorimin e rrjeteve sociale.

Taksa mbi frymëmarrjen

Nëse do të kaloni në aeroportin ndërkombëtar të Karakasit, në Venezuelë bëni gati 20 euro, është taksa mbi frymëmarrjen të cilën duhet ta paguajë çdo pasagjer për të mbuluar koston e sistemit të filtrimit të ajrit, i cili është instaluar në 2014. Sipas ministrit të Transportit në Venezuelë, ky sistem pastron ajrin nga bakteret dhe mbron shëndetin e udhëtarëve.

Taksa mbi magjinë

Në Rumani, shumica e njerëzve janë supersticiozë. Kështu që “magjitë” janë një biznes frytdhënës. Disa vite më parë kjo praktikë nuk ishte e njohur për qeverinë. Mirëpo kur Rumania u përball me krizën ekonomike ministri i Financave pati idenë gjeniale që ti vendoste taksa këtij “biznesi”. Mes këtyre, astrologët dhe magjistarët do të duhet të paguajë 16 përqind të fitimit si
taksë./Cna.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: