Connect with Us

Tre kuriozitete mesjetare/ Si ishte intimiteti në atë kohë

Life Style

Tre kuriozitete mesjetare/ Si ishte intimiteti në atë kohë

Publikuar

-

intimiteti ne mesjete

Kamasutra Katalane

Kërkimi mbi pozicionet seksuale nuk është një dukuri e vonë e as dukuri e hershme. Edhe në mesjetë ekzistonte një qëllim i tillë. Speculum al foder është një tekst katalan i shekullit të XV i cili flet për pozicionet sekuale. Shpesh i përkthyer si “Pasqyra e Coitus” më shumë shërben si manual për joshjen dhe higjenën, por përshkruan me fjalë se si janë pozicionet seksuale.

Pozicionet e vjetra

Shumë më herët pozicionet seksuale ishin objekt trajtese Elfantidëve helenë në shekullin e V. Varias Concubitis dhe Genera ilustronin nëntë pozicione të aktit seksual. Këto përmbledhje ilustrimesh ishin dy nga të preferuarat e perandorit Tiber, ai sipas studiuesve e vlerësonte aq shumë artin erotik sa kishte vendosur në dhomën e tij të gjumit një pikturë të Atalantës e Meneagros të angazhuar në një raport oral

Shkespiri dhe bisha me dy shpina

Pozicioni i misionarit, ka shumë sinonime ndër të cilat edhe pozicioni martesor. Shekspir në veprën e tij Otello e përshkruan pozicionin metaforikisht si “bisha me dy shpina”. Ky është pozicioni më praktik në botë, edhe pse fiset zulu e konsiderojnë vulgar dhe të papërshtatshëm, ndërsa për qytetarët e Balit e konsiderojnë jo praktik./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: