Connect with Us

Trupi i njeriut/ Nëntë fakte që do t’ju bëjnë të adhuroni natyrën

Kuriozitete

Trupi i njeriut/ Nëntë fakte që do t’ju bëjnë të adhuroni natyrën

Publikuar

-

trupi i njeriut
  1. 10.000 miliardë qeliza në trupin tonë nuk vdesin kurrë, por rigjenerohen në mënyrë të vazhdueshme. Çdo ditë trupi jonë rigjeneron 300.000 qeliza të reja.
  2. Qelizat më të mëdha në trupin e njeriut janë vezët, ndërsa qelizat më të vogla janë spermatozoidët.

  3. Gjuha është muskuli më i fuqishëm i trupit
  4. Kockat tona janë të forta si graniti. Një kockë mund të mbajë deri në 9 tonelata peshë.
  5. Këmbët prodhojnë rreth një litër djersë në ditë.
  6. Burrat djersijnë më shumë se gratë, sepse gjendrat e tyre të djersës janë më të mëdha.
  7. Dhëmbët janë e pjesë e trupit tonë që nuk janë të afta për tu rigjeneruar vetë kur dëmtohen. Kjo sepse janë të mbuluar nga smalti që nuk është material i gjallë që mund të rigjenerohet.
  8. Ngjyra e syve nuk ndryshon vetëm për shkak të dritës. Bebet e syrit zmadhohen kur jemi pranë dikujt që duam ose urrejmë.
  9. Jemi më të gjatë në mëngjes se sa në darkë. Kjo sepse kur flemë dhe relaksohemi trupi zgjatet./CNA.al
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: