Connect with Us

Mëkati i ëmbël/ Tre pasojat që sjell gjumi i tepërt

Life Style

Mëkati i ëmbël/ Tre pasojat që sjell gjumi i tepërt

Publikuar

-

gjumi i tepert pasoja

Të flesh shumë bën që të shtosh peshë

Ashtu sië dihet, gjumi relakson muskujt e trupit. Gjithsesi nëse flemë shumë rrahjet e zemrës na ulen dhe kjo bën që metabolizmi të ngadalësohet. Duke përsëritur këtë rutinë trupi ngadalëson metabolizmin duke arritur kështu që të krijojë një shtim peshe konstant dhe të vazhdueshëm.

Dhimbje koke dhe depresion

Shumë orë gjumi ëlirojnë në tru një element që ul nivelin e serotoninës që njihet ndryshe edhe si horomoni i lumturisë. Kjo sjell që personat të cilët flenë shumë gjumë të jenë më të predispozuar për të vuajtur nga depresioni në një pikë të jetës së tyre.

Rrezik më i madh vdekje

Gjumi i tepërt mund të provokojë edhe vdekjen e parakohshme. Thuhet se ka disa epidemiologë që lidhin gjumin me zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.  Kjo do të thotë që nësë fle më shumë se 8 orë, ke gati 34 përqind më shumë mundësi për të vdekur papritur nga ndonjë sëmundje zemre./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë figure shikoni të parën?/Ky test shpirtëror zbulon atë që duhet të ndryshoni në jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

A jeni gati për të filluar ndryshime të reja në jetën tuaj? Ky test i thjeshtë shpirtëror ju zbulon diçka më shumë sesa karakteri juaj dhe ju lejon të kuptoni gjendjen shpirtërore. Mendjet tona, trupat tanë shpesh na dërgojnë sinjale, por jo gjithmonë i marrim ato ose nuk jemi të gatshëm ta bëjmë atë. Merrni dy […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

20 fotografitë e rralla historike që tregojnë një anë të pazakontë të së kaluarës

Publikuar

-

Nga

Nëse ndonjëherë keni dashur të ktheheni pas në kohë dhe të shihni se si njerëzit në shekujt e mëparshëm luanin poker ose benin gjera te cuditshme, ky koleksion është vetëm ai që ju nevojitet. Shumica e këtyre fotove ndoshta nuk do të shfaqen kurrë në librat e historisë, kështu që le të bëjmë një vështrim […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Shkencëtarët shokojnë me studimin e fundit: “Të rinjtë po defromohen dita-ditës”

Publikuar

-

Nga

Hulumtimi i kryer në Universitetin e Bregut të Diellit në Australi ka zbuluar se të rinjtë, kryesisht midis moshës 18-30 vjeç, kanë një rritje të pazakontë në pjesën e pasme të kafkës së tyre. Shkaku i mundshëm për këtë thuhet se është “ngarkesa mekanike”, e cila është përgjegjëse për këtë rritje që është vërejtur vetëm […]

LEXO TE PLOTE