Connect with Us

Mëkati i ëmbël/ Tre pasojat që sjell gjumi i tepërt

Life Style

Mëkati i ëmbël/ Tre pasojat që sjell gjumi i tepërt

Publikuar

-

gjumi i tepert pasoja

Të flesh shumë bën që të shtosh peshë

Ashtu sië dihet, gjumi relakson muskujt e trupit. Gjithsesi nëse flemë shumë rrahjet e zemrës na ulen dhe kjo bën që metabolizmi të ngadalësohet. Duke përsëritur këtë rutinë trupi ngadalëson metabolizmin duke arritur kështu që të krijojë një shtim peshe konstant dhe të vazhdueshëm.

Dhimbje koke dhe depresion

Shumë orë gjumi ëlirojnë në tru një element që ul nivelin e serotoninës që njihet ndryshe edhe si horomoni i lumturisë. Kjo sjell që personat të cilët flenë shumë gjumë të jenë më të predispozuar për të vuajtur nga depresioni në një pikë të jetës së tyre.

Rrezik më i madh vdekje

Gjumi i tepërt mund të provokojë edhe vdekjen e parakohshme. Thuhet se ka disa epidemiologë që lidhin gjumin me zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.  Kjo do të thotë që nësë fle më shumë se 8 orë, ke gati 34 përqind më shumë mundësi për të vdekur papritur nga ndonjë sëmundje zemre./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: