Connect with Us

Përtoni të shkoni në palestër? Ja një mënyrë e thjeshtë si të humbni kaloritë duke ndenjur

Life Style

Përtoni të shkoni në palestër? Ja një mënyrë e thjeshtë si të humbni kaloritë duke ndenjur

Publikuar

-

si te dobesohesh pa shkuar ne palester

Kemi një super-lajm per ju ! Një dush mund të jetë po aq efektiv sa edhe ushtrimi, kur flitet për shëndetin tuaj.

Doktor Steve Faulkner, një kërkues nga “Universiteti Loughborough”, thotë se mund të ketë përfitime të ngjashme si ushtrimi, si dhe ndihmon në parandalimin e diabetit të tipit 2.

Ai sqaron se, një dush i nxehtë ka qenë gjithmonë relaksues, por shkenca ka zbuluar sesi “nxehtësia pasive” mund të përmirësojë shëndetin.

Faulkner dhe ekipi i tij kanë investiguar efektin që dushi i nxehtë ka në kontrollin e sheqerit të gjakut dhe numrin e kalorive të djegura. Studimi përfshiu 14 njerëz që shijuan një dush të nxehtë në 40°C edhe ushtrimin prej 1 orë në çiklizëm.

Gjatë testimit, pavarësisht se çiklizmi dogji më shumë kalori, ata zbuluan se një dush i nxehtë dogji po aq shumë kalori sa 30 minuta ecjeje.

“Kulmi i sheqerit në gjak pas të ngrënit ishte rreth 10% më i ulët kur pjesëmarrësit bënë një dush të nxehtë, në krahasim me ata që u ushtruan”, raportoi Faulkner.

Ai sqaroi se ushtrimet janë të rëndësishme për sistemin tonë imun dhe ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve. Kështu që hiqni atletet dhe hyni në tualet për një dush të nxehtë!

Burimi: Prima

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: