Connect with Us

Teknologjia avancon/Do të shpiket kompjuteri që parashikon vdekjen e njeriut

Life Style

Teknologjia avancon/Do të shpiket kompjuteri që parashikon vdekjen e njeriut

Publikuar

-

Shkencëtarët nga Universiteti i Nottingham-it besojnë se tashmë kompjuterat mund të parashikojnë vdekjen e parakohshme me 95 për qind saktësi. Ata kanë deklaruar se së shpejti parashikimi i rreziqeve të vdekjes së shpejti mund të jetë realitet.Studimi i tyre, i postuar këtë javë, pretendon se modelet parashikuese me inteligjencë artificiale mund të parashikojnë fare lehtë vdekjen parakohshme të personave në moshë të mesme.

Kjo do të realizohet falë mundësive që ofron teknologjia e inteligjencës artificiale.

Deri më tani, parashikimet tradicionale janë bërë bazuar në demografikën, të fokusuar në moshën dhe gjininë.

Kërkuesit thonë se studimi ka potencial që të përdoret për të përmirësuar kujdesin shëndetësor në të ardhmen për të parandaluar vdekjen e njerëzve në moshë të re nga sëmundjet kronike, si kanceri.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: