Connect with Us

Gishti i mesit lart/  Ofendimi që romakët vodhën nga helenët

Kuriozitete

Gishti i mesit lart/  Ofendimi që romakët vodhën nga helenët

Publikuar

-

origjina gishti i mesit

Origjina e gishtit të mesit lart  daton që në hershmërinë e kohërave. Romakët e vjetër e përdornin madje dhe e quanin digitus impudicus, e thënë shqip, gishti i pahijshëm.

Këtë e provojnë edhe dy dëshmi që vijnë nga veprat e artit të asaj kohe. Një epigramë e viteve 40-104 pas krishtit, ku një personazh duket që i ka nxjerrë gishtin e mesit tre mjekëve.  Në një roman historik shënohet dhe dëshmia e dytë. Taciti mes viteve 56 -120 pas krishtit shkruante për pjestarët e fiseve gjermanike që e përdornin gjestin  për të treguar që kishin përparuar ndaj ushtrisë romake.

Gjithsesi si shumë gjëra të tjera, gishti i mesit ishte një traditë që romakët e huazuan nga kultura Helene. Në 419, dramaturgu Helen Aristofani në dramën e tij “Retë” tregon për një personazh që bën gjestin e ngritjes së gishtit të mesit.

Disa studiues janë të mendimit se në atë kohë ky gjest përdorej edhe për të treguar një marrëdhënie homoskesuale. Sipas  një studiuesi mendohet se origjina e këtij gjesti është pre humane duke qenë se si gjest e njohin edhe majmunët./CNA.al

 

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Do të mahniteni/ Zbuloni 10 fotot më hipnotizuese në botë që do t’ju “ngacmojnë” mendjen

Publikuar

-

Nga

Realiteti ndonjëherë mund të jetë një enigmë. Ligjet e fizikës mund të krijojnë iluzione dhe fenomene të mahnitshme optike që na bëjnë të dyshojmë atë që shohim dhe kërkojmë një fotografim të dytë. Truri ynë është gjithmonë në kërkim të modeleve për gjërat e përditshme dhe kur i gjejmë ato na shpërblen me këto kapje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zgjidhni një foto dhe zbuloni se kush keni qenë në një jetë të kaluar

Publikuar

-

Nga

A besoni në rimishërim ? Nëse po, me siguri keni pyetur veten se çfarë lloj personi ose kush ishit në një jetë të kaluar. Ky kuiz mund t’ju ndihmojë të mësoni më shumë rreth një jete të kaluar. Zgjidhni një foto dhe zbuloni se çfarë lloj personi mund të keni qenë në një jetë të kaluar: Nëse keni zgjedhur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Përjetoni më pak stres/ Habit studimi, ja çfarë do të thotë të punosh në një zyrë me një mik të ngushte

Publikuar

-

Nga

Shumica e njerëzve kalojnë më shumë kohë në punë sesa në shtëpi, kështu që është e natyrshme që ata janë të prirur të krijojnë lidhje me kolegët e tyre. Përtej një marrëdhënieje profesionale, është e rëndësishme të keni dikë që feston arritjet tuaja të punës dhe në të njëjtën kohë, t’ju dëgjojë kur duhet të flisni […]

LEXO TE PLOTE