Connect with Us

Gishti i mesit lart/  Ofendimi që romakët vodhën nga helenët

Kuriozitete

Gishti i mesit lart/  Ofendimi që romakët vodhën nga helenët

Publikuar

-

origjina gishti i mesit

Origjina e gishtit të mesit lart  daton që në hershmërinë e kohërave. Romakët e vjetër e përdornin madje dhe e quanin digitus impudicus, e thënë shqip, gishti i pahijshëm.

Këtë e provojnë edhe dy dëshmi që vijnë nga veprat e artit të asaj kohe. Një epigramë e viteve 40-104 pas krishtit, ku një personazh duket që i ka nxjerrë gishtin e mesit tre mjekëve.  Në një roman historik shënohet dhe dëshmia e dytë. Taciti mes viteve 56 -120 pas krishtit shkruante për pjestarët e fiseve gjermanike që e përdornin gjestin  për të treguar që kishin përparuar ndaj ushtrisë romake.

Gjithsesi si shumë gjëra të tjera, gishti i mesit ishte një traditë që romakët e huazuan nga kultura Helene. Në 419, dramaturgu Helen Aristofani në dramën e tij “Retë” tregon për një personazh që bën gjestin e ngritjes së gishtit të mesit.

Disa studiues janë të mendimit se në atë kohë ky gjest përdorej edhe për të treguar një marrëdhënie homoskesuale. Sipas  një studiuesi mendohet se origjina e këtij gjesti është pre humane duke qenë se si gjest e njohin edhe majmunët./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: