Connect with Us

Hakmarrja/ A është vërtet e ëmbël?

Kuriozitete

Hakmarrja/ A është vërtet e ëmbël?

Publikuar

-

hakmarrja

Jo! Hakmarrja e ngarkon shumë mendjen dhe bën që të keni gjatë gjithë kohës mendime dhe një qasje negative ndaj botës.

Në një studim të kryer nga një universitet në SHBA, shkencëtarët kanë bërë një eksperiment të tillë. Pjesëmarrësit duhet të kontribuonin me një shumë të caktuar në një shtëpi të përbashkët. Më pas totali shumëzohej sipas një faktori dhe paratë ndaheshin në mënyrë të barabartë mes pjesmarrësve.

Megjithatë ata mund të zgjidhnin që të mos kontribuonin  dhe sërish do të merrni pjesën e tyre pas ndarjes së parave. Personat që më pas zgjidhnin të merrnin hak ndaj këtyre personave shfaqnin emocione më negative se të tjerët.

Mendimet e tyre vazhdonin të përqendroheshin mbi gabimin e bërë  ndaj tyre dhe tek padrejtëia. Ata që hoqën dorë nga hakmarrja u distancuan edhe emocionalisht nga ndodhia dhe treguan një humor më të pozitiv se hakmarrësit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: