Connect with Us

Truri i njeriut/ Misteri që nuk kemi për të njohur kurrë

Kuriozitete

Truri i njeriut/ Misteri që nuk kemi për të njohur kurrë

Publikuar

-

misteret e mendjes njerezore

A e keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh me trurin tuaj kur shihni një vepër arti, apo kur diskutoni mbi një çështje? A është e mundur që të manipuloni trurin që ta bindni për diçka. A është e mundur të ndryshojmë vlerat tona kur janë paratë në diskutim?

Dy shkencëtarë kanë vendosur që të hedhin dritë mbi këtë çështje. Sipas Dan Ariel, njerëzit i bazojnë vendimet e tyre në motivimet personale, humane më shumë se tek mendimet racionale. Si dhe ata shtyhen për të marrë vendime personale duke u bazuar edhe tek përfitimet personale.

Ndërsa, Moran Cerf një ish hacker, tashmë neuroshkencëtar dhe ekspert në neuromarketing thotë se zemra e hakerimit qendron tek ideja e kuptimit të njerëzve.

“Artistët, hakerët dhe investitorët e suksesshëm kanë një të përbashkët, ata i kuptojnë shumë mirë njerëzit.”/CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: