Connect with Us

Dieta Ketogjenike/Çfarë duhet të dini për trendin e fundit të ushqimit në botë?

Life Style

Dieta Ketogjenike/Çfarë duhet të dini për trendin e fundit të ushqimit në botë?

Publikuar

-

Të mbash dietën Keto do të thotë të heqësh dorë nga karbohidratet, veçanërisht buka.

Zakonisht trupi e merr energjinë nga karbohidratet dhe i kthen ato në glukozë.

Sidoqoftë, nëse ka mungesë të karbohidrateve, trupi fillon t’i shfrytëzojë rezervat e yndyrës për ta arritur nivelin e nevojshëm të energjisë.

Rregulli kryesor i kësaj diete është se sheqeri duhet të përjashtohet krejtësisht nga menuja, e gjithashtu produktet e brumit.

Ushqimet që lejohet t’i hamë:

– Vajin dhe gjalpin

– Arrat

– Vezët

– Çdo lloj mishi

– Kërpudhat

– Perimet e gjelbra me shumë fibra

– Përveç qumështit, të gjitha produktet tjera të bulmetit me yndyrë

Të famshmet që kanë ndjekur dietën Keto

Dieta u bë e famshme falë Kim Kardashianit, e cila me ndihmën e saj humbi rreth 30 kilogramë pas lindjes.

Aktorja e njohur Halle Berry, modelja Adriana Lima dhe aktorja Megan Fox dhe Gwyneth Paltrow gjithashtu u përmbahen dietave që nuk përfshijnë karbohidrate.

Rreziqet:

Sipas studimeve të kryera më herët, dieta është e ulët në fibra, simptomat gastrointestinale mund të çojnë dhe në kapsllëk dhe kjo lidhet edhe me një rrezik më të lartë të kancerit të zorrëve në terma afatgjatë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Shëndeti, dashuria, puna/ Zbuloni çfarë ka parashikuar horoskopi për ju këtë javë

Publikuar

-

Nga

Dashi Nuk ka elementë shqetësuese, por as yjet që portretizojnë pasione të mëdha ose zgjidhje dashurie. E enjtja është një ditë për të mbajtur nën kontroll nëse dikush dëshiron të përfundojë një marrëveshje, një martesë ose një bashkëjetesë, por nuk ka nevojë të nxitoni nëse nuk jeni i bindur. Gjysma e dytë e javës më […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Çfarë i nevrikos më së shumti shenjat e horoskopit/ Zbulojeni tani

Publikuar

-

Nga

Ndonjëherë ju qëllon që të nevrikoseni shumë me dikë. Ndërsa të tjera herë ndodh e kundërta që dikush tjetër nevrikoset me ju. Por ka gjëra sipas astrologjisë që disa nga shenjat e horoskopit mund të vërejnë dhe ka disa shenja që nuk i vënë fare re këto gjëra. Më poshtë do të zbuloni se cili […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Ejlyl do të vrasë Kemalin/ Ja çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Defne shfrytëzon djemtë kur mëson për ngjarjen me vajzat e jetimores. Babai i Serkanit vendos të japë ndihmën e tij në jetimore për të shlyer gabimin që bënë djemtë. Vajzat e jetimores mbeten të urita në kolegj. Meral vjedh paratë e shokut të klasës. Ai e akuzon para të gjithëve. Serkan ndihmon Meralin duke dhënë […]

LEXO TE PLOTE