Connect with Us

Pse njerëzit e martuar duken njësoj me kalimin e viteve? Ja çfarë thotë studimi më i ri

Kuriozitete

Pse njerëzit e martuar duken njësoj me kalimin e viteve? Ja çfarë thotë studimi më i ri

Publikuar

-

Nëse shihni një çift që duket gati njësoj, mos u habisni pasi është një gjë e natyrshme.

Sipas “PLOS Genetics” çiftet kanë të njëjtën origjinë, pra ata kanë qenë të ngjashëm shumë kohë më parë, edhe para se të dashuroheshin bashkë.

Në një studim, shkencëtarët kanë vrojtuar gjenet e 879 çifteve, që u përkisnin 3 brezave të ndryshme. Çiftet ishin nga Europa Veriperëndimore dhe ajo Jugore.

Pjesëtarët e grupit kishin tendencë të martoheshin me njerëz që kishin gjene të ngjashme. Ndërkohë, studime të mëparshme kanë treguar se personat fillojnë të kenë ngjashmëri fizike pasi përjetojnë emocione dhe ndjenja të njëjta, pra përjetojnë ndryshime të mimikës së fytyrës gati njësoj.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si të mbani frymën më gjatë nën ujë/ Një praktikë e thjeshtë për të gjithë adhuruesit e notit

Publikuar

-

Nga

Noti ësht ënjë sport argëtues por duhet të mësoni të mbani sa më shumë frymën. Në teori kjo mund të duket një gjë shumë e lehtë por praktika është e vështirë dhe do shumë përgatitje. Ekzistojnë metoda speciale që mund të të ndihmojnë ta mbash frymën më gjatë dhe  ndërkohë të jesh të ndihesh i […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Flinte në stolat e parkut/ Influencuesja e Instagramit rrëfen si arriti të bëjë jetën që ëndërronte

Publikuar

-

Nga

Pothuajse një vit më parë Safarii jetonte në makinën e saj dhe flinte në stolat e një parku. Ajo punonte si një striptiste në një klub nate por paratë që fitonte nuk i dilnin për për të siguruar jetesën. Pas një viti ajo fitonte rreth 100.000 dollarë dhe po jeton në apartamnetin e saj. Këto […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Surpriza për australianët pas zjarreve/ Zbulohet sistemi antik ujor më i hershëm se piramidat

Publikuar

-

Nga

Një sistem ujor më antik se piramidat  është gjendur nga zjarret në Australi. Kanale të gjera uji të ndërtuara nga australianë autoktonë mijëra vjet më parë për të siguruar ushqim janë zbuluar pasi zjarret dogjën bimët në shtetin Victoria . Peisazhi Kulturor Budj Bim, i përbërë nga kanale dhe diga të ndërtuara nga shkëmbinj vullkanikë, […]

LEXO TE PLOTE