Connect with Us

E rrezikshme/Çfarë nuk duhet të bëni pasi jeni depiluar?

Life Style

E rrezikshme/Çfarë nuk duhet të bëni pasi jeni depiluar?

Publikuar

-

Shmangni saunan
Pas depilimit zona e bikinit duhet mbajtur sa më e freskët që të mundeni. Krejt e kundërta ndodh me saunën që për shkak të temperaturave të larta ju hap poret.

Bëhuni selektivë me produktet e kujdesit ndaj lëkurës
Shmangni sapunët apo locionet me përbërës të dëmshëm. Ato mund të irritojnë lëkurën dhe madje shkaktojnë të djegura.

Qendroni larg diellit
48 orë pas depilimit, zona juaj intime është shumë delikate dhe rrezet UV të diellit mund t’ju shkaktojë dëme të madhe të lëkurës në atë zonë.

Bëni një dush të shpejtë, shmangni vaskën
Të qendruarit për një kohë të gjatë në ujë do e bëjë zonën tuaj të predispozuar për t’u prekur ndaj infeksioneve.

Shmangni të notuarit
Pishinat, liqeni  apo deti përmbajnë baktere. Për këtë arsye dermatologët këshillojnë të mos i frekuentoni këto vende, të paktën për disa ditë.

Mos përdorni shumë kremra pas depilimit
Çdo skrub apo krem që mund të përdorni mund të dëmtojë lëkurën në atë zonë. Maksimumi mund t’i përdorni vetëm njëherë për të larguar qelizat e vdekura.

Seksi nuk rekomandohet
E mira do ishte të depiloheshit dy ditë para së të kryeni marrëdhënie. Mos e harroni këtë!

Prisni pak, para se të aplikoni sprajin nxirës
Kimikatet e dëmtojnë se tepërmi bikinin. Shmangni sprajin nxirës këto ditë.

Kujdes me materialin e rrobave
Pas depilimit, materiali i të brendshmeve, fundeve apo pantallonave është në kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën. Një material jo i mirë irriton jo vetëm atë zonë, por edhe të gjithë kofshën. Ju nuk doni që t’ju prishet një takim i rëndësishëm apo jo?

Shmangni stërvitjet intensive
Depilimi është një arsye për t’i dhënë trupit tuaj një pushim nga stërvitja. Kjo pasi djersa e tepërt mund ta acarojë shumë lëkurën tuaj, sidomos në zonën intime.  Me fjalë të tjera, përdoreni këtë si një arsye për të mos vrapuar. Ju e meritoni një pushim.

Burimi: Glamour.com

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: