Connect with Us

Filantropi zvicerian dhuron 1 bilion dollarë për të shpëtuar Tokën në 10 vitet e ardhshme

Kuriozitete

Filantropi zvicerian dhuron 1 bilion dollarë për të shpëtuar Tokën në 10 vitet e ardhshme

Publikuar

-

Bilioneri zviceran Hansjörg Wyss, shpreson të ndihmojë në përshpejtimin e ruajtjes së tokës dhe të oqeaneve në mbarë botën duke mbështetur përpjekjet e konservimit në nivel lokal, duke dhuruar 1 miliard dollarë në 10 vitet e ardhshme për të shpëtuar planetin. Ai do të financojë projekte shkencore dhe duke rritur ndërgjegjësimin e publikut për rëndësinë e kësaj çështjeje.

Nëpërmjet Fondacionit Wyss, miliarderi synon të ndihmojë në ruajtjen e 30 për qind të Tokës deri në vitin 2030 dhe, sipas fjalëve të tij, beson se kjo është e arritshme.

Bilioneri gjithashtu vuri në dukje se speciet e bimëve dhe kafshëve po zhduken me një normë 1.000 herë më të shpejtë se ato para se të shfaqeshin njerëzit./Burimi:https://www.unilad.co.uk/news/swiss-billionaire-donated-1-billion-to-save-the-earth/?source=facebook

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: