Connect with Us

Sytë blu cilësohen si më tërheqësit në botë/Çfarë duhet të dini?

Kuriozitete

Sytë blu cilësohen si më tërheqësit në botë/Çfarë duhet të dini?

Publikuar

-

Nëse i keni sytë blu, do të thotë se keni të njejtin gjen me Cameron Diaz, Leonardo DiCaprion, Angelina Jolie, Adriana Limën, dhe shumë të tjerë!Shpesh fëmijët e porsalindur e kanë ngjyrën e irisit të syrit, blu të thellë,por pas 2 javësh ajo ndryshon.Një studim i vitit 2008 tregoi që mutacionet e para të cilat çuan më pas në krijimin e syve blu ndodhën 10,000 vjet më parë në njerëzit që jetonin pranë Detit të Zi.

Thuhet se njerëzit që gëzojnë sy blu, janë më tërheqës sepse përgjithësisht karakterizohen nga personaliteti i qetë dhe i paqtë. Gjithashtu, konsiderohen si shumë të pasur në dije,dhe janë konsideruar gjithnjë si më të dëshirueshëm.

Shkencëtarët besojnë se njeriu i parë në planetin tonë i ka patur syte ngjyrë blu, duke u bazuar në fosilet e një skeleti të gjetur në Spanjë në vitin 2006. Testet e mëvonshme treguan që njeriu të cilit i përkiste skeleti kishte gjene të lëkurës në ngjyrë të errët, por ishte i lidhur më së shumti me skandinavët dhe kishtë jetuar në epokën Mesolitike.

Ngjyra blu në sytë tanë i dedikohet gjenit HERC2 dhe nëse ju keni këtë gjen në kromozomet nga të dy prindërit, sytë tuaj do jenë blu. Ky është rasti i skeletit të gjetur i cili është njeriu më i lashtë me këtë ngjyrë sysh.

Burimi: The Independent

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: