Connect with Us

Sytë blu cilësohen si më tërheqësit në botë/Çfarë duhet të dini?

Kuriozitete

Sytë blu cilësohen si më tërheqësit në botë/Çfarë duhet të dini?

Publikuar

-

Nëse i keni sytë blu, do të thotë se keni të njejtin gjen me Cameron Diaz, Leonardo DiCaprion, Angelina Jolie, Adriana Limën, dhe shumë të tjerë!Shpesh fëmijët e porsalindur e kanë ngjyrën e irisit të syrit, blu të thellë,por pas 2 javësh ajo ndryshon.Një studim i vitit 2008 tregoi që mutacionet e para të cilat çuan më pas në krijimin e syve blu ndodhën 10,000 vjet më parë në njerëzit që jetonin pranë Detit të Zi.

Thuhet se njerëzit që gëzojnë sy blu, janë më tërheqës sepse përgjithësisht karakterizohen nga personaliteti i qetë dhe i paqtë. Gjithashtu, konsiderohen si shumë të pasur në dije,dhe janë konsideruar gjithnjë si më të dëshirueshëm.

Shkencëtarët besojnë se njeriu i parë në planetin tonë i ka patur syte ngjyrë blu, duke u bazuar në fosilet e një skeleti të gjetur në Spanjë në vitin 2006. Testet e mëvonshme treguan që njeriu të cilit i përkiste skeleti kishte gjene të lëkurës në ngjyrë të errët, por ishte i lidhur më së shumti me skandinavët dhe kishtë jetuar në epokën Mesolitike.

Ngjyra blu në sytë tanë i dedikohet gjenit HERC2 dhe nëse ju keni këtë gjen në kromozomet nga të dy prindërit, sytë tuaj do jenë blu. Ky është rasti i skeletit të gjetur i cili është njeriu më i lashtë me këtë ngjyrë sysh.

Burimi: The Independent

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza me financat dhe karrierën/ Parashikimi i horoskopit për javën e fundit të muajit Shkurt

Publikuar

-

Nga

Dashi Nëse keni arritur ta mbani stresin në punë mënjanë, do të jeni në gjendje të shijoni një kohë të mirë në shtëpi dhe shëndeti juaj do të jetë optimal. Planetet kanë filluar të komplotojnë në favorin tuaj. Ju duhet ta mirëpresni këtë energji të gjallë. Mundohuni të mos ankoheni nëse gjërat bëhen të vështira […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE