Connect with Us

Sëmundjes vdekjeprurëse po i vjen fundi? Mjekët bëjnë zbulimin historik

Life Style

Sëmundjes vdekjeprurëse po i vjen fundi? Mjekët bëjnë zbulimin historik

Publikuar

-

Një studim i kryer në cdo vend të Europës monitoroi  1.000 çifte meshkujsh homoseksualë gjatë tetë viteve, ku njëri nga partnerët ishte pozitiv ndaj HIV dhe merr trajtim antiretroviral , ndërsa tjetri nuk e kishte virusin.

Gjatë kohës së monitorimit, mjekët vunë re se nuk ndodhi as edhe një rast i vetëm i transmetimit të virusit brenda çifteve.

Kjo rrit shpresat se medikamentet për mbajtjen në kontroll të virusit HIV mund të bëjnë që SIDA të jetë e patransmetueshme dhe trajtimet me antiretroviralë mund të jenë ata që do t’u japin fund infeksioneve të reja.

Studiuesit vlerësuan se kjo ndihmoi që të parandaloheshin rreth 472 raste të transmetimeve të HIV gjatë tetë viteve.

Burimi:https://www.dailymail.co.uk/news/article-6987041/AIDS-drugs-prevent-sexual-transmission-HIV-gay-men.html?ito=social-facebook&fbclid=IwAR1_FC0dwf9Hn4aTpH77jsrIpHIW_Dni8bqvhChOqOFsRVbgvRmNvy9jTkY

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: