Connect with Us

Nuk funksionon për të gjithë/Zbuloni 5 kuriozitete rreth tamponeve

Kuriozitete

Nuk funksionon për të gjithë/Zbuloni 5 kuriozitete rreth tamponeve

Publikuar

-

Ato janë aty për të të mbështetur gjatë një dite të lodhshme në punë, janë në çantën tënde kur t’i as që e pret ciklin të të bëjë ndonjë surprizë dhe sigurisht gjatë natës, flemë më mirë.

Më poshtë do të zbuloni disa kuriozitete rreth tyre:

1. Nuk funksionojnë për trupin e çdo femre.

Për disa vajza tamponët janë një zgjedhje, për të tjera jo. Pra, nëse e ndjeni që keni siklet apo shqetësime gjatë përdorimit të tij hiqeni menjëherë dhe mos e përdorni më pa u konsultuar me një mjek.

1. Tamponët skadojnë!

Mos përdorni çdo tampon që rastësisht e gjeni në çantë vetëm sepse ndodheni në situatë të keqe. Zakonisht, jetëgjatësia e tyre është deri në 5 vite, kështu që mos rrezikoni.

2. Nuk janë sterile!

Ato mund të bëhen terren i rehatshëm për mikrobe të llojeve të ndryshme. Diçka e tillë vë në rrezik shëndetin vaginal dhe i hap rrugën infeksioneve të ndryshme.

3. Shkaktojnë shqetësime dhe parehati

Që periodat japin dhimbje barku apo koke këtë e dimë, por përdorimi i tamponëve në disa forma mund të shkaktojë edhe më shumë probleme. Duke qenë se vagina është një organ që punon për të eleminuar gjakun dhe substanca të tjera jashtë trupit, më e mira që mund të bëni është ta ndërroni shpesh.

5. S’duhet t’i lini aq gjatë sa i lini!

Nëse i përdorni rregullisht edhe gjatë natës, shanset janë që t’i mbani për 7 ose 8 orë. S’është ide aspak e mirë. Duhen ndërruar çdo 4 orë.

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Terapia e “Dritës së kuqe”/ Përfitimet e jashtëzakonshme që sjell tek njeriu

Publikuar

-

Nga

Ju mund të keni vënë re një rritje të reklamave të mbytura me dritë të kuqe kohët e fundit në mediat sociale. Ose, mund të keni vënë re personazhe të famshëm që promovojnë këtë dritë të re të modës në llogaritë e tyre në mediat sociale. Po, është tendenca e re dhe e shfaqur në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta kuptoni që partneri juaj po ju fsheh diçka/ Këto janë shenjat që nuk duhet t’i anashkaloni

Publikuar

-

Nga

Të gjithë kanë sekrete që i mbajnë vetë, por çdo marrëdhënie duhet të bazohet në besim. Ndonjëherë është e vështirë të dihet se ku të vizatoni linjën. Komunikimi i mirë është thelbësor, por nëse partneri juaj dëshiron të fshehë diçka, duhet të dini se kur t’i bëni ata të thonë të vërtetën. Duke qenë të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zgjoheni në të njëjtën ore çdo natë?/ Ja cfarë do të thotë kjo për ju dhe mesazhi që do të merrni

Publikuar

-

Nga

A e dini se mund të zbuloni shumë për ato që ndodhin në jetën tuaj, bazuar në orët që zgjoheni rastësisht gjatë natës?  Por a e dini se kjo mund të jetë një formë e komunikimit midis botës mbinatyrore dhe vetvetes? Në fushën e trajtimit mjekësor tradicional kinez, praktikuesit origjinal përdorin meridianë të energjisë në […]

LEXO TE PLOTE