Connect with Us

Nuk funksionon për të gjithë/Zbuloni 5 kuriozitete rreth tamponeve

Kuriozitete

Nuk funksionon për të gjithë/Zbuloni 5 kuriozitete rreth tamponeve

Publikuar

-

Ato janë aty për të të mbështetur gjatë një dite të lodhshme në punë, janë në çantën tënde kur t’i as që e pret ciklin të të bëjë ndonjë surprizë dhe sigurisht gjatë natës, flemë më mirë.

Më poshtë do të zbuloni disa kuriozitete rreth tyre:

1. Nuk funksionojnë për trupin e çdo femre.

Për disa vajza tamponët janë një zgjedhje, për të tjera jo. Pra, nëse e ndjeni që keni siklet apo shqetësime gjatë përdorimit të tij hiqeni menjëherë dhe mos e përdorni më pa u konsultuar me një mjek.

1. Tamponët skadojnë!

Mos përdorni çdo tampon që rastësisht e gjeni në çantë vetëm sepse ndodheni në situatë të keqe. Zakonisht, jetëgjatësia e tyre është deri në 5 vite, kështu që mos rrezikoni.

2. Nuk janë sterile!

Ato mund të bëhen terren i rehatshëm për mikrobe të llojeve të ndryshme. Diçka e tillë vë në rrezik shëndetin vaginal dhe i hap rrugën infeksioneve të ndryshme.

3. Shkaktojnë shqetësime dhe parehati

Që periodat japin dhimbje barku apo koke këtë e dimë, por përdorimi i tamponëve në disa forma mund të shkaktojë edhe më shumë probleme. Duke qenë se vagina është një organ që punon për të eleminuar gjakun dhe substanca të tjera jashtë trupit, më e mira që mund të bëni është ta ndërroni shpesh.

5. S’duhet t’i lini aq gjatë sa i lini!

Nëse i përdorni rregullisht edhe gjatë natës, shanset janë që t’i mbani për 7 ose 8 orë. S’është ide aspak e mirë. Duhen ndërruar çdo 4 orë.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: