Connect with Us

Benefitet e bërthamave të frutave/Si t’i përdorni në jetën e përditshme

Life Style

Benefitet e bërthamave të frutave/Si t’i përdorni në jetën e përditshme

Publikuar

-

fruta

Frutat e shijshme si kumbulla, pjeshka, qershi, kajsia etj janë më të mirat për tu konsumuar në këtë stinë. Por pasi t’i hani mos i hidhni bërthamat e tyre.

Mënyra më e mirë është t’i lajmë, t’i thajmë në diell, t’i fusim në një qese letre dhe t’i mbajmë ato me vete qoftë edhe në makinë. Në këtë mënyrë sa herë do të dalim në natyrë i hedhim ato në një vend të shkretë.

Mjafton ky veprim i thjeshtë dhe nëse kontribuojmë të gjithë për një pemë të re për çdo sezon, misioni ynë për të ringjallur këtë botë do të përmbushet.

Gjatë viteve të fundit qeveria e Tajlandës ka promovuar këtë aksion për të gjithë qytetarët e saj. Disa rajone kanë kryer me sukses të madh një fushatë intensive dhe numri i pemëve frutore në natyrë, e sidomos në vende të shkreta, është rritur, veçanërisht në pjesët veriore të Tajlandës.

Gjithashtu edhe malajzianët po i bashkohen tajlandezëve në këtë nismë për të përhapur bollëkun dhe begatinë në natyrë dhe në këtë mënyrë, të thjeshtë por efikase, për të kontribuar për gjeneratat e ardhshme./Burimi:Agroweb

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE