Connect with Us

Këtë nuk e kemi ditur!/ Gjethja e fikut bën “mrekulli” në organizmin tuaj

Life Style

Këtë nuk e kemi ditur!/ Gjethja e fikut bën “mrekulli” në organizmin tuaj

Publikuar

-

Të gjithë e njohim frutin e ëmbël të fikut por ajo që nuk dinim është efekti që ka në organizëm gjethja e tij.

Që në antikitet gjethet e fikut janë përdorur si ilaç për shumë sëmundje. Ato përdoreshin gjithashtu për të bërë gargarë me ujë të ngrohtë kundër dhimbjeve të dhëmbit.

Po ashtu pirja e çajit të gjetheve të fikut lufton kollën, tensionin e lartë, rregullon çekuilibrin hormonal dhe mban në nivelin e duhur yndyrat.

Jo vetëm kaq por gjethet e fikut rregullojnë qelizat e dëmtuara si dhe parandalojnë problemet me muskujt.

Po ashtu çaji i gjetheve të fikut, redukton sasinë e insulinës, duke iu ardhur në ndihmë personave që vuajnë nga diabeti.

Nuk dihet a e perdor Erion Veliaj gjethen e fikut si produkt natyral per shendetin. Por e provuar eshte qe si shites fiqsh pati jo pak fat,  u zgjodh kryebashkiak i Tiranes

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: