Connect with Us

“Nuk mund të lahem dhe as të qaj”/21 vjeçarja tregon alergjinë që ka ndaj ujit

Kuriozitete

“Nuk mund të lahem dhe as të qaj”/21 vjeçarja tregon alergjinë që ka ndaj ujit

Publikuar

-

Uji është shumë i rëndësishëm për të gjithë njerëzit si për organet tona por edhe për të pasur një higjenë sa më të mirë.

Por në botë ekzistojnë raste si të Niah Selway, e cila është e detyruar që të rrijë e mbyllur në shtëpi si pasojë e alergjisë së saj ndaj ujit dhe nga ky shkak ajo nuk mund të djersisë qajë apo lahet pa përjetuar dhimbje të forta në lëkurë.

21-vjeçarja angleze tregoi se djegiet në lëkurë i zgjasin për orë të tëra dhe në shumë raste i bie të fikët nga dhimbja dhe lodhja.

Ajo tregoi vuan nga ‘aquagenic pruritus’, një lloj alergjie që e bën të ndjejë djegie të forta nëse lëkura e saj bie në kontakt me ujin por organet nuk janë prekur nga kjo alergji , kështu që ajo mund të pijë ujë.

 

Burimi:https://www.dailymail.co.uk/health/article-7009549/Woman-allergic-water-left-burning-tears-sweat.html?ito=social-facebook&fbclid=IwAR3o47U6cG9At6nwGzSdENHarocG1cPUHqdiAR-h1t_9SxIo_q_F5qhYD-M

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: