Connect with Us

E bëni gjithnjë këtë gabim/ Kujdesi për zonën intime është i rëndësishëm për shëndetin

Life Style

E bëni gjithnjë këtë gabim/ Kujdesi për zonën intime është i rëndësishëm për shëndetin

Publikuar

-

Pjesët intime janë një nga zonat më të prekura nga infeksione ndaj dhe duhet një kujdes shumë i madh.

Disa produkte duhet t’i shmangni patjetër dhe të mos i përdorni për pjesët intime. Asnjëherë mos përdorni sapun të zakonshëm apo shampo trupi për pastrimin e pjesëve intime. Ato nuk janë formuluar për të ruajtur ekuilibrin acid në mjedisin vaginal. Është mirë të përdoren produkte specifike, të cilat përmbajnë acid laktik apo përbërës të tjerë aktivë, të cilët mbështesin mbrojtjen natyrale në këtë ambient.

Përdorni xhel intim apo shkumën intime të paktën një herë në ditë, ndërsa gjatë ciklit menstrual apo gjatë shtatzënisë, kujdesuni që ta përdorni disa herë në ditë. Lani vetëm pjesën e jashtme të organit gjenital. Vagina ka aftësinë të vet pastrohet, kështu që mundohuni të shmangni dushin vaginal.

Pas larjes përdorni një peshqir të butë vetjak, të cilin është mirë ta ndërroni çdo 3-4 ditë. Mos përdorni sfungjerët për pastrimin e pjesëve delikate. Ato mbajnë mikroorganizma, të cilat rrisin rrezikun për inflamacione.

Pas përdorimit të tualetit, tentoni të fshiheni para-mbrapa në mënyrë që të shmangni transferimin e baktereve nga rektumi drejt vaginës dhe uretres. Bëni dezinfektim të rregullt të tualetit në shtëpinë tuaj apo mjedisin ku punoni dhe mundohuni të shmangni tualetet publike, ose vendosni pecetë higjienike në tualet përpara përdorimit.

Bëni kujdes kur zgjidhni pecetat higjienike që përdorni gjatë menstruacioneve apo tamponët. Studime të shumta kanë treguar se një numër i madh produktesh në treg, përmbajnë substanca të dëmshme për shëndetin.

Ndërrojini pecetat higjienike çdo 2-4 orë, ndërsa tamponët çdo 3 orë. Shmangni notin dhe larjen në vaskë gjatë ciklit menstrual. Bëni kujdes jo vetëm me shëndetin tuaj intim, por edhe të partnerit. Gjithnjë bëni dush përpara dhe pas marrëdhënieve seksuale.

Bëni kujdes për lodrat seksuale pasi nuk janë të përshtatshme për një higjienë të mirë intime. Vishni mbathje të përshtatshme të përbëra nga fibra natyrale, pasi fibrat sintetike rrisin lagështinë dhe temperaturën, duke favorizuar kolonizimin me baktere të dëmshme.

Gjatë kohës që jeni në plazh është mirë të thani kostumin e banjës sa më shpejtë, ose ta ndërroni atë, pasi mjedisi i lagësht është shumë i përshtatshëm për jetesën e mikroorganizmave të dëmshëm. Bëni kujdes, pasi shumica e gjinekologëve nuk rekomandojnë përdorimin e deodorantit intim dhe pudrës.

Bëni kujdes kur hiqni qimet publike, pasi zona delikate bëhet më favorizuese për infeksione.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: