Connect with Us

Frika e një virusi global/ Kompania përditëson Windows-in e vjetër

Life Style

Frika e një virusi global/ Kompania përditëson Windows-in e vjetër

Publikuar

-

Frika e një shpërthimi masiv global të virusit kompjuterik ka bërë që Microsoft të lëshojë përditësime të sigurisë për versionet shumë të vjetra të softuerit të Windows.

Paneli është për Windows XP, i cili debutoi në 2001 dhe Microsoft ndërpreu mbështetjen në 2014. Microsoft  tha se paneli mbylli një vrimë që mund të përdoret për të përhapur një virus.

Hakerët keqdashës duke e shfrytëzuar atë mund të nisin një shpërthim mbarëbotëror si ai i Wannacry i vitit 2017, i cili goditi mijëra makina kompjuterike.

“Ishte e sigurt që kjo pikë e dobët do të shfrytëzohej”, shkruante Simon Pope, drejtori i Microsoft për përgjigjen e incidentit.

Ai tha se kabulli mund të shfrytëzohej thjesht duke e lidhur me një makinë të prekshme në internet.

“Çdo malware i ardhshëm që shfrytëzon këtë cenueshmëri mund të përhapet nga kompjuteri i pambrojtur në një kompjuter të prekshëm në një mënyrë të ngjashme me aksidentin WannaCry të përhapur anembanë globit në vitin 2017”, tha ai.

Ky rrezik shkaktoi lirimin e një paneli në:

Windows XP

Windows 2003

Windows 7

Windows Server 2008

Të dhënat e industrisë së tregut sugjerojnë rreth 3.75% të makinave desktop aktualisht përdorin XP ose variantet e saj.

Faqja e teknologjisë së lajmeve Wired tha se vargu i gjerë i versioneve të ndjeshme të Windows-it do të thoshte se “miliona” makina ishin në rrezik.

Megjithëse Microsoft përfundoi mbështetjen për Windows XP më shumë se pesë vjet më parë, paneli i fundit i softuerit që lëshoi për sistemin operativ u lirua menjëherë para shpërthimit të Wannacry.

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Më thuaj shenjën e horoskopit, të të them sëmundjen sipas pjesës së trupit

Publikuar

-

Nga

Disa astrologë besojnë ende se çdo shenjë e zodiakut ka një pjesë të trupit që shkon me shenjën e tyre .Në thelb, mjekët besonin se çdo shenjë e zodiakut kishte ndikim mbi një pjesë të caktuar të trupit tuaj, që mund të nënkuptojë se mund të ndjeni dhimbje ose të keni ndërlikime mjekësore në ato zona […]

LEXO TE PLOTE
" "

Fashion

FOTO-Xhaketa që nuk do të dalë kurrë nga moda/ Ja si ta kombinoni në këtë sezon vjeshte

Publikuar

-

Nga

Nëse nuk e keni në garderobën tuaj, duhet ta blini patjetër. Xhaketa xhins është nga ato veshje që nuk del kurrë nga moda, sidomos tani në stinën e vjeshtës, pasi është lehtësisht e kombinueshme. Modelet që ekzistojnë janë të shumta dhe mund të gjeni fare thjesht atë që ju përshtatet. Për më tepër ndiqni fotogalerinë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Frikacakë dhe nervozë/ Zbuloni 5 shenjat e horoskopit më të stresuara në zodiak

Publikuar

-

Nga

Binjakët Binjakët nervozohen kur kafshojnë më shumë sesa mund të përtypin, që është diçka që ata bëjnë gjatë gjithë kohës. Ata mërziten dhe nervozohen nese nuk bëjnë një punë të mirë ose se do ta zhgënjejnë dikë.Kur Binjakët janë me nerva, reagimi i parë janë të ecurat nëpër dhomë. Kjo i ndihmon të qartësojnë mendjen […]

LEXO TE PLOTE