Connect with Us

Bëni ecje të shpejtë? Ekspertët kanë një lajm të mirë për ju

Life Style

Bëni ecje të shpejtë? Ekspertët kanë një lajm të mirë për ju

Publikuar

-

Studimi më i fundit i realizuar nga disa ekspertë në Universitetin Leicester, ka dalë në përfundimin se ata që ecin shpejt kanë më shumë shanse për një jetë të gjatë dhe mund të jetojnë 15 vite më shumë se ata që ecin avash.

Skuadra analizoi të dhëna nga 474,919 persona me moshë mesatare 52-vjeç në Angli mes viteve 2006 dhe 2016 dhe doli në përfundimin se, pavarësisht peshës, ata që ecin më shpejt kanë një jetë më të gjatë.

Gratë që ecnin shpejt u parashikuan të jetonin deri në 86.7 ose 87.8  vite, ndërsa ato që ecnin më avash pritej që të jetonin 72.4. vite.

Sa i përket meshkujve ulja ishte më drastike; ata që ecin shpejt parashikohej të jetonin deri ne 85.2-86.8 vite ndërsa ata që ecnin avash deri në 64.8 vite./Burimi:https://www.unilad.co.uk/life/fast-walkers-live-up-to-15-years-longer-than-people-who-amble-study-says/?source=facebook

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

E urreni qafën e trashë dhe fytyrën e mbushur/ 13 këshillat më efikase që iu ndihmojnë të digjni kaloritë e tepërta në këto pjesë

Publikuar

-

Nga

Shtimi i kileve të tepërta duket më së shumti në fytyrë. E vërteta është se shtimi i kileve në pjesën e qafës apo fytyrës nuk janë gjithnjë për shkak të ushqimeve por edhe mënyrës se si flini apo qëndrimit të trupit. Bright Side ka studiuar të gjithë faktorët që ndikojnë në marrjen e kileve të […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Bashkëshorti i saj ishte në mision ushtarak/ Gruaja realizon kartolinën prekëse për festat e fundvitit

Publikuar

-

Nga

Ky muaj festiv është koha perfekte për të kaluar sa më shumë kohë pranë familjes dhe për të ndjerë dashurinë dhe ngrohtësinë familjare. Por kjo nuk është çdo herë e mundur për kryefamiljarët të cilët janë në shërbim ushatrak. Këtë e ka treguar dhe Danielle Cobbo e cila ka realizuar një foto me fotoshop duke […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

“Më ofrojnë 100 mijë euro vetëm për të patur shoqërinë time”/ Kjo është modelja e Instagramit që po çmend meshkujt në Dubai

Publikuar

-

Nga

Natalia Graibotto ka rrëfyer se fiton më shumë se 300 mijë euro në vit vetëm falë fotove që shpërndan në rrjetin social. 26-vjeçarjatregon që merr shumë mesazhe në privat dhe që janë tronditëse. Ka persona të pasur nga Dubai që përpiqen t’i sjellin avionin e tyre privat, ose i ofrojnë nga 40 mijë, 70 mijë, […]

LEXO TE PLOTE
" "

Life Style

A është divorci zgjidhja e duhur për një martesë të palumtur?

Publikuar

-

Nga

Nëse kërkimet psikologjike na kanë mësuar ndonjë gjë, ky është fakti se është e pamundur të parashikojmë me saktësi, se si do të ndihemi pas një ngjarje të papritur jetë-ndryshuese. Shpesh, ndodh që më e mira që mund të bëjmë në këto situata, është të shikojmë përvojat e të tjerëve. Një studim i ri i […]

LEXO TE PLOTE