Connect with Us

Miliarderi me “zemër të madhe”/ Paguan detyrimet për 400 studentë

Kuriozitete

Miliarderi me “zemër të madhe”/ Paguan detyrimet për 400 studentë

Publikuar

-

Një nga miliarderët më të mëdhenj në botë Robert Smith ka marrë përsipër të paguajë detyrimet studentore për 400 studentë.

Robert Smith është njeriu më i pasur me ngjyrë në SHBA me një llogari prej 5 miliardë dollarësh.

Sipas Forbes ai ka dhuruar 1.5 milionë dollarë  për Morehouse College për bursa dhe krijimin e një parku të ri.

Në vitin 2016 Smith dhuroi 50 milionë dollarë për universitetin Cornell i cili ka marrë emrin e njërës prej mësueseve të tij, për të mbështetur shkollën e saj kimike dhe biomolekulare inxhinierike si dhe studentët e inxhinierisë.

Gjithashtu është një prej themeluesve të ndërmarrjes investuese Vista Equity e cila zotëron një capital prej 46 miliardë dollarësh.

56-vjeçari miliarder është besimtar dhe njeri shumë bujar. Ai është një nga donatorët themelues të Muzeut Kombëtar të Historisë dhe Kulturës së Afrikës, duke dhuruar 20 milionë dollarë në muze para hapjes së tij.

Smith është gjithashtu themelues dhe president i Fondacionit II, i cili siguron grante për shkaqe të tilla si të drejtat e njeriut, mjedisin, edukimin muzikor dhe “ruajtjen e përvojës afrikano-amerikane”.

Ai është i martuar me një modele Playboy në vitin 2015 dhe bashkë kanë dy fëmijë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: