Connect with Us

Një pishinë në çatinë e ‘Notre Dame’? Zbulohet projekti i çuditshëm i arkitektëve

Kuriozitete

Një pishinë në çatinë e ‘Notre Dame’? Zbulohet projekti i çuditshëm i arkitektëve

Publikuar

-

Në muajin prill , djegia e katedrales së famshme “Notre Dame de Paris”, u bë lajm viral në të gjitha mediat e botës dhe shumë njerëz u tronditën nga kjo ngjarje.

Por pasi zjarri u shua presidenti francez Emmanuel Macron u zotua se ajo do të rindërtohej për 5 vite, pavarësisht punës së madhe që do.

Nga shumë projekte arkitektesh ajo që ka rënë në sy ishte projekti i kompanisë suedeze “UMA”, që i shmangur çdo lloj tradite dhe karakterisitike të arkitekurës së shekullit të 12-të.

Ata kanë dizenjuar në vend të çatisë që tashmë është e rrënuar, një pishinë moderne, me konceptin që katedralja dueh të bëhet “e njerëzve”. Sipas tyre, kjo ndërtesë nuk duhe të jetë si një ishull i vetmuar, duhet ti përkasë të gjithë qytetit. Nisur nga kjo, ata propozojnë që në majë të saj të ndërtohet kjo pishinë:

Pavarësisht të gjithë këtyre ideve inovative, ekspertët e trashëgimës mendojnë se dizajnet duhet ti përshtaten më shumë mënyrës se si katedralja ishte dhe modelet të jenë sipas periudhës kur është ndërtuar origjinalisht. Sipas tyre nëse ruhet tradita e ndërtimit gotik, ndërtesa do të vazhdojë të ruhet dhe për 1000 vjet të tjera.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Zgjoheni në të njëjtën ore çdo natë?/ Ja cfarë do të thotë kjo për ju dhe mesazhi që do të merrni

Publikuar

-

Nga

A e dini se mund të zbuloni shumë për ato që ndodhin në jetën tuaj, bazuar në orët që zgjoheni rastësisht gjatë natës?  Por a e dini se kjo mund të jetë një formë e komunikimit midis botës mbinatyrore dhe vetvetes? Në fushën e trajtimit mjekësor tradicional kinez, praktikuesit origjinal përdorin meridianë të energjisë në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO-Si do të dukeshin sot këta 12 njerëz të famshëm nëse do të ishin akoma gjallë

Publikuar

-

Nga

Legjendat si John Lennon dhe Kurt Cobain ndihmuan në formimin e industrisë së muzikës në atë që është sot. Ata frymëzuan miliarda, por për fat të keq, iken prej nesh shumë shpejt. Për t’i dhënë fansave një paraqitje të shkurtër se si mund të dukeshin këta yje ikonë, nëse do të ishin akoma gjallë, Sachs Media Group […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Sot hëna e plotë e nëntorit/ Zbuloni çfarë do të ndodhë në jetën tuaj dhe sfidat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Siç e keni parë dhe në artikujt e mëparshëm, sot do të ketë një hënë të plotë në dhe me të, ne do të dëshirojmë të marrim sfida. Sigurisht, ju mund të keni një gjendje të dobët ose motivim tani, por kjo do të ndryshojë. Kjo përvojë do të sjellë shumë përfitime në botën shpirtërore. Ne […]

LEXO TE PLOTE