Connect with Us

Një pishinë në çatinë e ‘Notre Dame’? Zbulohet projekti i çuditshëm i arkitektëve

Kuriozitete

Një pishinë në çatinë e ‘Notre Dame’? Zbulohet projekti i çuditshëm i arkitektëve

Publikuar

-

Në muajin prill , djegia e katedrales së famshme “Notre Dame de Paris”, u bë lajm viral në të gjitha mediat e botës dhe shumë njerëz u tronditën nga kjo ngjarje.

Por pasi zjarri u shua presidenti francez Emmanuel Macron u zotua se ajo do të rindërtohej për 5 vite, pavarësisht punës së madhe që do.

Nga shumë projekte arkitektesh ajo që ka rënë në sy ishte projekti i kompanisë suedeze “UMA”, që i shmangur çdo lloj tradite dhe karakterisitike të arkitekurës së shekullit të 12-të.

Ata kanë dizenjuar në vend të çatisë që tashmë është e rrënuar, një pishinë moderne, me konceptin që katedralja dueh të bëhet “e njerëzve”. Sipas tyre, kjo ndërtesë nuk duhe të jetë si një ishull i vetmuar, duhet ti përkasë të gjithë qytetit. Nisur nga kjo, ata propozojnë që në majë të saj të ndërtohet kjo pishinë:

Pavarësisht të gjithë këtyre ideve inovative, ekspertët e trashëgimës mendojnë se dizajnet duhet ti përshtaten më shumë mënyrës se si katedralja ishte dhe modelet të jenë sipas periudhës kur është ndërtuar origjinalisht. Sipas tyre nëse ruhet tradita e ndërtimit gotik, ndërtesa do të vazhdojë të ruhet dhe për 1000 vjet të tjera.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: