Connect with Us

E keni gjuhën e çarë? Kujdes, këto shenja lidhen me një sëmundje serioze

Life Style

E keni gjuhën e çarë? Kujdes, këto shenja lidhen me një sëmundje serioze

Publikuar

-

1 – Nëse e keni gjuhën e çarë

Një “çarje” në mes e gjuhës suaj mund të zhvillohet me moshën. Nëse vëren të çara në gjuhën tënde, ndoshta janë të padëmshme. Këto mund trashëgohen gjenetikisht. Nëse vëreni një çarje të shoqëruar nga një ënjtje e pashpjegueshme e fytyrës ose buzëve, lini një takim me mjekun. Kjo mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje të rrallë të quajtur sindromi Melkersson-Rosenthal.

2- Nëse gjuha ka një shtresë të trashë të bardhë

Një shtresë e trashë e bardhë në gjuhën tuaj është një shenjë e infeksionit të bajameve që quhet “candidiasis”. Duket më e ekspozuar në fëmijët dhe të rinjtë, por mund të ndodhë edhe tek njerëzit që mbajnë proteza, kanë një sistem imunitar të dobët ose po marrin antibiotikë. Nëse i dalloni, vizitoni mjekun tuaj për të përcaktuar se si ta mjekoni.

3- Nëse keni plagë në gjuhë

Kafshimi i gjuhës mund të shkaktojë një lëndim. Shkaku i saktë i plagëve në gjuhë tek pjesa më e madhe e njerëzve është i panjohur, por stresi dhe ushqimet acidike mund ti shkaktojnë dhe t’i përkeqësojnë ato. Nëse plagët tuaja nuk zhduken brenda dy javëve, lini një takim me mjekun tuaj. Ata gjithashtu mund të jenë një shenjë e kancerit oral.

4 -Nëse gjuha ka skaj të valëzuar

Nëse skajet e gjuhës janë të dhëmbëzuara, kjo mund të nënkuptojë që gjuha është e fryrë. Ënjtja shkakton që ajo të përplaset me dhëmbët duke lënë shenja. Kjo zakonisht ndodh për shkak të alergjisë, problemeve me tiroidet, etheve ose dehidratimit.

5- Nëse gjuha juaj është e kuqe dhe me formë të çuditshme

Lajm i mirë: nëse gjuha juaj është e kuqe dhe e parregullt, nuk keni asgjë për t’u shqetësuar. Zgjatimet e vogla në gjuhë quhen “papillae” dhe u përgjigjen shijeve të ëmbla që përjetoni kur ushqheni.

6- Nëse gjuha juaj ka pika të bardha

Pikat e bardha që shfaqen në anën ose pjesën e poshtme të gjuhës mund të jenë një shenjë e “leukoplakia”, një reagim ndaj një irritimi në gjuhë. Irritimi i vazhdueshëm shkakton që qelizat në zonën e prekur të shtohen më shumë se zakonisht. Nuk është gjithmonë një shqetësim i madh, por mund të jetë një pikënisje për kancer nëse zhvillohet më shumë. Kontrolloni me mjekun tuaj nëse nuk është diçka më serioze.

7- Nëse gjuha juaj është e kuqe dhe ju keni nxehtë

Nëse gjuha bëhet e kuqe e thellë dhe shoqërohet me ethe të lartë, menjëherë kontaktoni mjekun. Kjo mund të jetë një shenjë e infeksioneve të fytit ose sëmundjes Kaëasaki, e cila ndikon në enët e gjakut. Sëmundja Kaëasaki është një sëmundje autoimune jo ngjitëse e gjetur tek fëmijët nën moshën tetë vjeçare. Nëse fëmija juaj po përjeton këto simptoma, vizitoni mjekun për ti trajtuar./Burimi:agroweb

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Takimi me shpirtin binjak/ Kjo është mosha kur do të njihni dashurinë e jetës tuaj sipas astrologjisë

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit rreth moshës 25 vjeç; një kohë kur ajo është e pjekur dhe po përpiqet të kuptojë veten. Kjo është gjithashtu një kohë thelbësore për shoqen e tij për ta parë saktësisht ashtu siç është. Demi Demi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit ne […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Vajzat e jetimores marrin lajmin tronditës/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Ejlyl gjatë operacionit sheh në ëndërr të gjitha të këqijat që ka kaluar prej Kemalit. Doktori njofton Nazanin se Defne duhet të bëhet operacion. Nazan dhe Defne tronditen. Nazan i premton Defnes se do të bëjë të pamundurën që ajo të shërohet. Ejlyl dhe Songyli dalin nga operacioni. Shoqet e shokët i presin mes lotësh. […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi për ditën e parë të muajit Prill, dashuria në fokus

Publikuar

-

Nga

Dashi Dita e sotme do të jetë veçanërisht e ndërlikuar për të lindurit në këtë shenjë, jeni bërë shumë të padurueshëm, si të gjithë të tjerët në këtë periudhë. Në ditët qendrore të javës, astrologu rekomandon të qetësoheni. Sa i përket dashurisë, këshilla është të tregoheni të kujdesshëm. Demi Venusi në hapësirën tuaj zodiakale ushqen […]

LEXO TE PLOTE