Connect with Us

“Ndihen më të relaksuar”/ Kjo kompani bën realitet ëndrrën e punonjësve, punë vetëm 4 ditë në javë

Kryesore Show Biz

“Ndihen më të relaksuar”/ Kjo kompani bën realitet ëndrrën e punonjësve, punë vetëm 4 ditë në javë

Publikuar

-

Kompania “Radioactive PR” në Gloucester pas një prove të shkurtër vitin e kaluar tashmë ka bërë realitet ëndrrën e çdo punonjësi të cilën punojnë vetëm 4 ditë të javës.

Ato tani punojnë  ndërmjet të hënës dhe të enjtes, duke i lënë punonjësit të bëjnë çfarë të duan me tre ditët e mbetura të javës.

Pronari Rich Leigh shpjegon se biznesi nuk ka qenë kurrë më mirë dhe se kjo metodë ka qenë shumë pozitive si nga ana e klientëve ashtu edhe nga ana e punonjësve.

Rich u shpreh për LADbible:

Nga perspektiva e biznesit funksionon në mënyrë fantastike…Nga këndvështrimi i ekipit, të gjithë thonë se ndjehen sikur kanë një bilanc më të mirë në punë dhe jetë, dhe se ndihen më të relaksuar kur janë në shtëpi.”
Punëtorët e kësaj kompanie tani punojnë nga e hëna-në të enjte, 9: 00-17: 30, dhe paguhen njëlloj siç paguheshin kur punonin 5 ose 6 ditë të javës.

Leja për pushime vjetore ka zbritur pak nga 25 ditë (plus ditëlindje dhe pushime kombëtare) deri në 20 (plus ditëlindje dhe pushime kombëtare, por ata kanë fituar 40+ ditë pushimesh në vit si pjesë e formatit të ri javor, që do të thotë se pak a shumë bëhet fjalë për një “tregti” të ndershme.

Burimi:http://www.ladbible.com/news/uk-why-four-day-working-weeks-dont-have-to-be-just-for-bank-holidays-20190530?source=facebook&fbclid=IwAR3i-U70bkB0U2uMbNilxSiRowC4r3uCQKpqL2WWypinyj2Wdqt06xALy7A

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore Show Biz

“S’ka fjalë për ta përshkruar”/ Jonida Maliqi i kushton fjalët e veçanta babait të saj për ditëlindje

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi, shpesh poston foto ose video nga përditshmëria e saj në rrjetet sociale. Së fundmi ajo ka treguar se këtë të hënë i ati i saj feston ditëlindjen. Me rastin e kësaj dite të veçantë, Jonida ka zgjedhur të publikojë një foto me të atin. Në foton në fjalë këngëtarja po i […]

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

“Emmy Awards”/ Cilët ishin filmat që “mrekulluan” botën dhe fituan çmimet e rëndësishme

Publikuar

-

Nga

“Emmy Awards” ka “gozhduar” përpara ekranit fansat e filmave ku mbrëmjen e djeshme morën çmimet më të rëndësishme. Ceremonia dedikuar prodhimeve më të mira filmike, kishte eventin e 71-të dhe sigurisht  në të nuk munguan çmimet. Ceremoninë që u mbajt në Teatrin Microsoft në qendër të Los Angeles shpalli fitues në kategorinë “Filmi më i […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

“Konkurrenca ishte e fortë”/ “Emmy Awards”, zbuloni kush ishin të veshurat më bukur në tapetin e kuq

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme në Teatrin Microsoft në qendër të Los Angeles, u zhvillua edicioni i 71-të të “Emmy Awards”. Yjet ishin veshur për të konkurruar njëra-tjetrën fuqishëm në tapetin e kuq ku mes tyre u dalluan Kim Kardashian, Emilia Clarke, Zendaya dhe Mandy Moore te cilat ishin në mesin e të famshmeve që mahnitën me look-un […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: