Connect with Us

Zbuloni si të trajtoni në mënyrë natyrale dhimbjet e nervit shiatik

Life Style

Zbuloni si të trajtoni në mënyrë natyrale dhimbjet e nervit shiatik

Publikuar

-

Nervi shiatik është nervi më i gjatë në trup: ai fillon nga pjesa e poshtme e shpinës dhe përfundon në këmbë. Dhimbjet e nervit shiatik janë një grup simptomash të lidhura me inflamimin e nervit shiatik, shkaqet e të cilit mund të jenë të ndryshme.

Nervi shiatik shkakton simptoma të tilla si dhimbje në fund të shpinës, në një këmbë, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje, humbje të ndjesisë dhe vështirësi në lëvizje. Shkaku më i zakonshëm i dhimbjeve të nervit shiatik është disku i hernies.

Është e mundur që të lehtësohen dhimbjet e nervit shiatik në një mënyrë të natyrshme duke aplikuar masa që ulin inflamacionin dhe dhimbjen. Më poshtë kemi listuar disa prej tyre.

Magnezi. Nëse nervi dhemb, muskujt që komunikojnë nëpërmjet tij vuajnë gjithashtu nga spazma dhe dhimbje. Për të zbutur këto simptoma, sugjerohet që të rritet konsumi i ushqimeve të pasura me magnez, një mineral esencial për relaksimin e muskujve. Frutat e thata, drithërat, perimet me gjethe jeshile, bananet, mollët dhe karotat janë veçanërisht të pasura me magnez.

Vitamina. Kur nervi shiatik dhemb, linjat e qelizave nervore dëmtohen, duke shkaktuar dhimbje të ngjashme me një goditje elektrike. Këto veshje janë të përbëra nga proteina dhe yndyrna, dhe është e nevojshme të rritet konsumi i vitaminës B12 dhe acidit folik.

Rrisni konsumin e ushqimeve te pasura me acide yndyrore omega 3, si avokado dhe farave të lirit. Vezët, djathërat, kosi dhe qumështi janë të pasura me vitaminë B12.

Shmangni kafeinën. Kafeina ndikon negativisht në thithjen e magnezit, prandaj sugjerohet që të shmanget kafja dhe pijet e gazuara.

Bimët natyrore. Shafrani i Indisë, rrënjët e xhenxhefilit, ananasi dhe specat djegës janë të dobishëm për trajtimin dhimbjeve të nervit shiatik. Ato kanë veti anti-inflamatore natyrore që na lejojnë të ndiejmë lehtësim pothuajse të menjëhershëm. /Burimi:Revista Psikologjia

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

Si të kuptoni cilën aromë parfumi duhet të zgjidhni? Zbuloni çfarë thotë shkenca për lëkurën tuaj

Publikuar

-

Nga

Sipas një studimi të fundit nga Lisa Hipgrave, nga The International Fragrance Association, thuhet se aroma jonë natyrale e trupit duhet të ndërveprojë me parfumin të cilin ju zgjidhni.

“Çdo njeri ka një aromë unike, që ne besojmë se lidhet me sistemin imunitar dhe ndikohet nga ku jetojmë dhe nga çfarë hamë. Kjo do të thotë se zgjedhja e një parfumi nuk varet vetëm nga notat e parfumit, por edhe nga mënyra si do të ndërveprojë me erën natyrale të trupit.”

Për lëkurat e yndyrshme rekomandohen parfume me nota delikate dhe frutore. Me kalimin e orëve, këto aroma intensifikohen dhe qëndrojnë më gjatë. Kërkoni për parfume me limon, dëllinjë, bergamot, vanilje, myshk dhe mente.

Për lëkurat e thata rekomandohen aroma të pasura, drunore dhe pikante pasi janë më jetëgjata se në lëkurat e yndyrshme. Kërkoni parfume me piper të kuq, kardamom dhe qimnon. Nëse anoni nga parfumet unikë, kërkoni për nota shafrani, karafili dhe nenexhiku.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Koka e një luani dhe bishti i një dragoi/ Shokohet 19 vjeçari, kap peshkun e pazakontë gjatë peshkimit

Publikuar

-

Nga

Sy gjigandë dhe një bisht tepër i madh për një peshk normal. 19-vjeçari Oscar Lundahl gjatë peshkimit është habitur kur ka parë që në grepin e tij ra një peshk tjetër aspak i zakontë.

Ndërkohë që priste, Oscar thotë se ndjeu diçka vërtet të madhe që po tërhiqte grepin dhe reagoi menjëherë.

Në një intervistë për mediat, Oscar shpjegoi:

Nuk kam parë diçka të tillë më parë. Duket shumë i çuditshëm, pak si dinosaur. Unë nuk e dija se çfarë lloji peshku ishte, por kolegu im ishte më informuar.”

Sipas ekspertëve në Norvegji ku u kap edhe peshku, bëhet fjalë për ‘ratfish’ një i ‘afërm’ me peshkaqenin dhe është rreth 300 milion vjet e vjetër si specie.

Emri i tyre latin Chimaeras Monstrosa Linnaeus rrjedh nga një përbindësh mitik grek me kokën e një luani dhe bishti të një dragoi.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Mos e bëni këtë gabim”/ Ekspertët e kibernetikës tregojnë rrezikun e marrjes “borxh” të karikuesit

Publikuar

-

Nga

Keni marrë borxh një karikues të dikujt që nuk e njihni? Keni bërë një gabim shumë të madh. Sipas ekspertëve të sigurisë kibernetike ky është një gabim i madh.

Eksperti Charles Henderson thotë se:

“Në 2019, kjo përbën një gabim shumë të madh. Ka disa gjëra në jetë që nuk mund t’i marrësh borxh. Nëse jeni në një udhëtim dhe papritmas kuptoni se keni harruar mbathjet e çorapet. Besoj se nuk do t’i kërkonit një bashkudhëtari që t’ia merrni borxh? Do të shkonit në një dyqan e do të blinit të reja”, nënvizon ai.

Henderson udhëheq një ekip hakerash që klientët i punësojnë për të thyer sistemet e kompjuterëve të tyre me qëllim që të zbulojnë pikat e dobëta. Që kur hakerat kanë gjetur mënyrën për të implantuar karikuesit me viruse që mund të “rrëmbejnë” pajisje dhe kompjuterë, ekipi i tij i këshillon klientët që të bëhen paksa mosbesues ndaj karikuesve të të tjerëve.

LEXO TE PLOTE