Connect with Us

“Fluturimi i mendjes”/ A na bën leximi njerëz më të mirë?

Kuriozitete

“Fluturimi i mendjes”/ A na bën leximi njerëz më të mirë?

Publikuar

-

Çdo ditë më shumë se 1.8 milion libra shiten në SHBA ndrësa një tjetër gjysmë milioni në Britaninë e Madhe.

Duke përjashtuar mënyrat e tjera të argëtimit ka njerëz që ende e duan leximin.

Librat mund të na mësojnë më shumë për botën, sigurisht të pasurojmë fjalorin tonë dhe drejtshkrimin. Por a mund të na bëjë letërsia artistike njerëz më të mirë?

Pretendimet për letërsinë artistike janë të mëdha. Është kredituar gjithçka nga një rritje e vullnetarizmit dhe dhënies së bamirësisë ndaj tendencës për të votuar – dhe madje edhe me rënien graduale të dhunës gjatë shekujve.

Personazhet na lidhin me ngjarjen. Aristoteli thoshte se kur ne shikojm nje tragjedi dy janë emocionet që mbizotërojnë: keqardhje për personazhin dhe frikë për veten tonë.

Pa e vënë re ne imagjinojmë veten në vendin e tyre dhe më pas krahasojmë qasjen e tyre ndaj situatave të ndryshme dhe si veprojmë në situata të ngjashme ose  imagjinojmë si mund të silleshim në atë situatë në një të ardhme.

Ky ushtrim në marrjen e perspektivës është si një kurs trajnimi për të kuptuar të tjerët. Psikologu kognitiv kanadez Keith Oatley e quan letërsinë artistike “simulatorin e fluturimit të mendjes”. Ashtu si pilotët mund të praktikojnë fluturimin pa u larguar nga toka, njerëzit që lexojnë letërsinë artistike mund të përmirësojnë aftësitë e tyre shoqërore sa herë që hapin një roman.

Në hulumtimin e tij, ai ka gjetur se, ndërsa ne fillojmë të identifikojmë me personazhet, ne fillojmë t’i shqyrtojmë qëllimet dhe dëshirat e tyre në vend të të mirave tona. Kur ata janë në rrezik, zemrat tona fillojnë të garojnë. Ne mund të japim edhe grip.

Por lexojmë me luksin e ditur se asnjë nga këto nuk po ndodh me ne. Ne nuk na prekemi nga terrori ose të dalim nga dritaret për t’u arratisur./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

Frikacakë dhe nervozë/ Zbuloni 5 shenjat e horoskopit më të stresuara në zodiak

Publikuar

-

Nga

Binjakët Binjakët nervozohen kur kafshojnë më shumë sesa mund të përtypin, që është diçka që ata bëjnë gjatë gjithë kohës. Ata mërziten dhe nervozohen nese nuk bëjnë një punë të mirë ose se do ta zhgënjejnë dikë.Kur Binjakët janë me nerva, reagimi i parë janë të ecurat nëpër dhomë. Kjo i ndihmon të qartësojnë mendjen […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

FOTO-Shkalla më e famshme në botë/ Pas filmit “Joker”, turistët po bëjnë namin në këtë zonë

Publikuar

-

Nga

Trendet në rrjetin më të përdorur social “Instagram”, po ndryshojnë cdo ditë e më shumë. Këtë herë “fiksimi” më i ri i përdoruesve është një dhe i vetëm: shkallët e Joker- it. Pasi pushtoi kinematë fillimin e këtij muaji,admiruesit e “Joker”, janë duke rikrijuar imazhin e rolit të portretizuar nga Joaquin Phoenix, i cili në […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Jo vetëm dy gjini por 720 të tilla/Njihuni me krijesën më të çuditshme në botë

Publikuar

-

Nga

Pa tru dhe mund të shërojë veten nëse pritet ose ndahet në dysh. Ky është organizmi dhe krijesa më e pazakontë e prezantuar së fundmi nga kopshti zoologjik në Paris,si pjesë e një ekspozite, që mbahet për herë të parë, ku do të shfaqen aftësitë e saj të rralla. Krijesa me ngjyrë të verdhë të […]

LEXO TE PLOTE