Connect with Us

“Fluturimi i mendjes”/ A na bën leximi njerëz më të mirë?

Kuriozitete

“Fluturimi i mendjes”/ A na bën leximi njerëz më të mirë?

Publikuar

-

Çdo ditë më shumë se 1.8 milion libra shiten në SHBA ndrësa një tjetër gjysmë milioni në Britaninë e Madhe.

Duke përjashtuar mënyrat e tjera të argëtimit ka njerëz që ende e duan leximin.

Librat mund të na mësojnë më shumë për botën, sigurisht të pasurojmë fjalorin tonë dhe drejtshkrimin. Por a mund të na bëjë letërsia artistike njerëz më të mirë?

Pretendimet për letërsinë artistike janë të mëdha. Është kredituar gjithçka nga një rritje e vullnetarizmit dhe dhënies së bamirësisë ndaj tendencës për të votuar – dhe madje edhe me rënien graduale të dhunës gjatë shekujve.

Personazhet na lidhin me ngjarjen. Aristoteli thoshte se kur ne shikojm nje tragjedi dy janë emocionet që mbizotërojnë: keqardhje për personazhin dhe frikë për veten tonë.

Pa e vënë re ne imagjinojmë veten në vendin e tyre dhe më pas krahasojmë qasjen e tyre ndaj situatave të ndryshme dhe si veprojmë në situata të ngjashme ose  imagjinojmë si mund të silleshim në atë situatë në një të ardhme.

Ky ushtrim në marrjen e perspektivës është si një kurs trajnimi për të kuptuar të tjerët. Psikologu kognitiv kanadez Keith Oatley e quan letërsinë artistike “simulatorin e fluturimit të mendjes”. Ashtu si pilotët mund të praktikojnë fluturimin pa u larguar nga toka, njerëzit që lexojnë letërsinë artistike mund të përmirësojnë aftësitë e tyre shoqërore sa herë që hapin një roman.

Në hulumtimin e tij, ai ka gjetur se, ndërsa ne fillojmë të identifikojmë me personazhet, ne fillojmë t’i shqyrtojmë qëllimet dhe dëshirat e tyre në vend të të mirave tona. Kur ata janë në rrezik, zemrat tona fillojnë të garojnë. Ne mund të japim edhe grip.

Por lexojmë me luksin e ditur se asnjë nga këto nuk po ndodh me ne. Ne nuk na prekemi nga terrori ose të dalim nga dritaret për t’u arratisur./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: